Bilanço 20 milyar dolar!

Bilanço 20 milyar dolar!
Sandy kasırgasının Pazartesi akşamından başlayarak vurduğu ABD’de, ölü sayısı 17’ye çıktı.
Hızı saatte 85 mili bulan (136 kilometre) rüzgar ve sağanak yağmur ile ABD’nin özellikle Doğu yakasındaki eyaletlerinde hayati felce uğratan Sandy kasırgası, çoğu ağaç devrilmelerinden kaynaklanan ve biri Kanada’da olmak üzere 17 kişinin ölümüne yol açtı. Pazartesi akşamı ABD’nin Doğu eyaletlerini etkisi altına alan kasırganın, West Virginia eyaletinde özellikle yüksek bölgelerde kar fırtınasına dönüşebileceği belirtildi. Milyonlarca kişinin karanlıkta kalmasına yol açan Sandy kasırgasının neden olduğu ölümlerin artmasından endişe ediliyor. New York ve New Jersey’de, aralıklarla sağanak yağışlar sürerken, Sandy kasırgasının, 1. kategori kasırga sınıfından tropikal fırtınaya düştüğü belirtildi.
 
Sandy kasırgası nedeniyle, New Jersey ve New York’un bazı semtlerinde Pazartesi günü 18.00 ve Salı günü 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Sandy kasırgası, hava, kara, deniz ve demiryolu ulaşımını da olumsuz etkiledi. New York’ta JFK, La Guardia, New Jersey’de Newark Havalimanları açık olmasına karşın, bütün uçuşlar iptal edilirken, ABD genelinde 12 bin uçuş Sandy kasırgası nedeniyle gerçekleşemedi. Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan New York’un Batery Park bölgesinde, yaklaşık 4 metre su yükselmesine yol açan Sandy kasırgasının yarattığı seller, Battery Tüneli’ni bastı. Manhattan ve Brooklyn’i birbirine bağlayan tünelin, Sandy kasırgası nedeniyle alınan önlemler kapsamında araç trafiğine daha önceden kapatılmış olması olası bir faciayı önledi. New York’ta metro hatları da sular altında kaldı. Sandy kasırgası, bir çok ev, işyeri ve araç sular yada devrilmiş ağaçlar altında kaldı.
 
ZARAR 20 MİLYAR DOLAR
 
Sandy kasırgasının ülkede 10 ile 20 milyar dolar arasında zarara yol açtığı bildirildi.
 
Şiddetli rüzgar ve sağanak yağış yüzünden, yeraltı ve yer ustu elektrik kablolarında meydana gelen hasarların yanı sıra, elektrik dağıtım şirketlerinin önlem almak için elektrikleri kesmesi sonucu ABD’nin Doğu yakası karanlığa boğuldu. New York’un Manhattan bölgesinde, elektrik kesilmesinden sonra, jeneratörleri de bozulan New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi Hastanesi boşaltıldı. Hastanedeki 200 hasta, çevredeki başka hastanelere nakledildi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com