Bilecik'te trafik kazaları yüzde 22 azaldı

Bilecik'te trafik kazaları yüzde 22 azaldı
Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü genelgeleri doğrultusunda yapılan denetimler sonucu, 2013 yılı ilk 3 ay içerisinde kent genelinde geçen yıla oranla trafik kazalarımızda yüzde 22 azalma meydana g
Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü genelgeleri doğrultusunda yapılan denetimler sonucu, 2013 yılı ilk 3 ay içerisinde kent genelinde geçen yıla oranla trafik kazalarımızda yüzde 22 azalma meydana geldiğini açıkladı.

Trafik çalışmalarıyla ilgili yapılan açıklamada, ülkede en önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarında her yıl binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yüz binin üzerinde insanımızın yaralanıp sakat kaldığı ve büyük maddi kayıplar yaşandığı belirtildi. Trafik kazalarında meydana gelen ölüm ve yaralanma vakaları ve toplumsal ve ekonomik kayıpların ciddi boyutlara ulaşması nedeniyle trafik sorunun ulusal ve uluslararası düzeyde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde ele alınmasını ihtiyacını oluşturduğu ifade edilen açıklamada "Bu kapsamda 2013 yılı trafikte emniyet kemeri ve radarla hız kontrolü yılı ilan edilmiş ve aşırı hız ile emniyet kemeri denetimine büyük önem verilmiştir. Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında 2011-2020 yılları arasında trafik kazası sonucu meydana gelen ölümlerin yüzde 50 azaltılması hedeflenmiş ve İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile kazaların önlenebilmesi amacıyla trafik güvenliği konusunda denetim ve eğitim çalışmalarına ağırlık verilmesi istenilmiştir" denildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yapılan istatistiklerde, 2012 yılında Türkiye genelinde kazaların yüzde 34.1’sının hız kural ihlalinden meydana geldiği tespit edildiği ifade edilen açıklamada, şu hususlar belirtildi:
"Hız yapmanın engellenmesi ve sürücülerin hız kurallarına uyma alışkanlıklarının kazandırılması amacıyla genelgede denetimlere öncelik verilmesi ve her ilin kendi konumuna göre denetim sayıları gönderilmiştir. İlimiz de her bir radar aracı için gündüz 6 saat, gece 4 saat radar olmak üzere 10 saat denetim yapılması istenilmiştir.

Genelgeye göre, radar denetimlerinin yüzde 80 seyir halinde, araç durdurulmadan ve radar ikaz levhası olmadan yapılması istenilmiş ve ilimizde de uygulamaya başlanılmıştır. Bu uygulama ile her bir radar aracımız günlük 10 saat radar yapmakta ve yapılan kontroller kayıt altına alınarak hız kuralı ihlali yapan araçların tescil plakalarından adresleri tespit edilerek PTT aracılığıyla adreslerine tebliğ edilmektedir. Meydana gelen kazaların büyük çoğunluğu sürücü hatalarından kaynaklansa da, araç içindeki sürücü ve yolcuların emniyet kemerini takmamalarından dolayı yaralandığı ve kazanın neticesini etkilediği tespit edilmesi üzerine emniyet kemeri denetimi büyük önem arz etmektedir Bu kapsamda kamu araçlarını kullanan sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanma konusunda gösterecekleri hassasiyet ile toplumun diğer kesimlerine de örnek olması amacıyla Emniyet Müdürlüğü olarak resmi araçlarda emniyet kemerinin kullanımına başlanılmıştır. Bilindiği gibi alkollü araç kullanan sürücüler, hem kendileri hem de karşı tarafta yolu kullananları tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle alkollü araç kullanan sürücüler üzerinde denetimler devam edilmektir. Motosiklet kullanan sürücüler için ise kaza anında kendi can güvenliklerini sağlayan kask kullanımının alışkanlık haline getirilmesi amacıyla kask denetimine önem verilmektedir."


BİLECİK'TE TRAFİK KAZALARINDA YÜZDE 22 AZALMA MEYDANA GELDİ
Açıklamada, bu denetimlerin amacının kazaları en aza indirmek olduğundan, trafik ekiplerinin Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı ile EGM genelgeleri doğrultusunda hareket ettiği ve denetimler yaptığını belirtilerek "Yapılan denetimler neticesinde 2013 yılı ilk 3 ay içerisinde Bilecik genelinde geçen yıla oranla trafik kazalarımızda yüzde 22 azalma meydana gelmiştir" diye belirtildi.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com