Bilecik'te tutuklu ve hükümlülerden el işi sergisi

Bilecikte tutuklu ve hükümlülerden el işi sergisi
Bilecik M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumundaki tutuklu ve hükümlülerin atölyelerde yaptığı ürünler sergilendi

BİLECİK (AA) - Bilecik M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki tutuklu ve hükümlülerin atölyelerde yaptıkları ürünler sergilendi.

Bilecikk Güzel Sanatlar Galerisi'ndeki sergi açılışına, Vali Ahmet Hamdi Nayir, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Yaşar, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Halil İbrahim Aktepe, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Bilecik Baro Başkanı Halime Aynur, Bilecik Cezaevi Müdürü Mustafa Şen, daire müdürleri, savcılar, hakimler, avukatlar ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Başsavcısı Yaşar, cezaevlerinin halk nezdinde soğuk algılandığını ancak hükümlü ve tutukluların cezaevinde güzel işler ürettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Amaç insanları cezaevine hapsetmek değil, değerli zamanlarını orada iyi yönde kullanmalarını sağlamak. Sonra ıslah olmuş bir şekilde, belki de bir sanatı olmuş bir şekilde topluma geri kazandırmak. Bilecik ve ilçeleri, cezaevi yönünden biraz kapasitesinin üzerinde. Şu an itibariyle üç açık, üç kapalı cezaevimiz var. Nüfusa oranla yüksek. Ama biz bunu olumlu yönde ve Bilecik halkına da fayda sağlayacak şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar ne merkezimizden ne de ilçelerimizden hükümlüler yönünden bir şikayet almadık."

Kurum öğretmeni Ramazan Tomatır da tutuklu ve hükümlülere cezaevine alındıkları andan tahliyelerine kadar geçen sürede cezaevinde bulunmanın dünyanın sonu olmadığını hatta olumlu bir bakış açısıyla kendilerini değiştirmeleri ve geliştirmeleri için cezaevinin bir imkan kapısı olduğunu anlatmak, sevgi, kardeşlik, dürüstlük, kendine güven, milli ve manevi değerleri olma, yasalara saygı gibi erdemler aşılamayı amaç edindiklerini söyledi.

Çağdaş infazın asıl amacının, hükümlü ve tutukluyu yeniden topluma kazandırmak olduğunun ifade eden Tomatır, "Hedefimiz hükümlü ve tutukluların eğitimi, rehabilitasyonu, tahliyelerinden sonra hayatlarını kazanabileceklerini derecede bir iş ve sanat öğretimi, serbest hayatta başarı gösterebilmeleri için gerekli bilgi ve beceriye sahibi olmalarını sağlamaktır. Fiziksel ve ruhsal sağlıklarını korumak ve iyileştirmek, devletine, milletine bağlı, yasalara saygılı, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan üretici ve yapıcı birer vatandaş olarak toplumdaki yerlerini almalarının sağlanmasıdır" diye konuştu. 

Konuşmanın ardından Vali Nayir ve beraberindekiler serginin açılışını yaptı. Cumhuriyet Başsavcısı Yaşar, Vali Nayir'a hükümlü ve tutukluların yaptığı Osmanlı armasının bulunduğu tabloyu hediye etti.

El sanatları ürünlerinin yer aldığı sergi, 14 Mart'a kadar açık kalacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com