Bilecik'te ulaşım kargaşası

Bilecik'te ulaşım kargaşası
Bilecik'te, şehir içi ulaşımda 2 yıldır yaşanan kaos devam ediyor. Şehir içi taşımacılık yapan M plakalı minibüslerin geçici ruhsatı da mahkeme tarafından iptal edildi.

Bilecik'te, şehir içi ulaşımda 2 yıldır yaşanan kaos devam ediyor. Şehir içi taşımacılık yapan M plakalı minibüslerin geçici ruhsatı da mahkeme tarafından iptal edildi.
Bundan 2 yıl önce 3 ayrı minibüs kooperatifi Bilecik'te şehir içi ulaşımı sağlıyordu. 2009'da mahalli seçimlerinin ardından belediye yeni bir düzenlemeye gitmek istedi, ancak bir türlü minibüsçülerle uzlaşamadı. Uzlaşamayınca M plakası ihalesi yaparak yeni bir şehir içi ulaşım sistemi kurmak istedi. Aradan geçen 2 yıla yakın zamanda bir türlü oturmayan sistem sıkıntıları da beraberinde getirdi. Minibüsçüler kan dökme noktasına gelirken, emniyetin devreye girmesiyle üzücü olaylar yaşanması önlendi. Ancak taraflar hakkını aramak için mahkemenin yolunu tuttu.
M Plaka ihalesinden önce Bilecik'te şehir içi ulaşım yapan minibüsçüler, M plaka ihalesi ile ilgili Eskişehir 1. Bölge İdare Mahkemesine başvurdu. Eskişehir 1. Bölge İdare Mahkemesi, 14.01.2011 tarihinde verdiği kararla 'açıklık ve rekabet ilkesine aykırı olduğu' için ihaleyi iptal etti. Bunun üzerine harekete geçen Bilecik Belediyesi, M plakalı minibüslere geçici ruhsat vererek çalışmaya devam etmesini sağladı. Ancak, S.S. 11 nolu Bilecik Halk Minibüsçüler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, Eskişehir 2. Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak, geçici ruhsatların da iptalini istedi.
GEÇİCİ RUHSAT DA İPTAL EDİLDİ
Eskişehir 2. Bölge İdare Mahkemesi, 7.12.2011 tarihinde verdiği
kararla Bilecik Belediyesi'nin M plakalı minibüslere verdiği geçici ruhsatı da iptal etti. Mahkeme, kararında, "Belediyelerin taşıma işlerini 2886 sayılı kanundaki hükümlere göre yapmaları zorunlu olup, 2886 sayılı kanuna göre ihale yapılmadan toplu taşımanın ruhsat vermek suretiyle yapılması mümkün değildir" denildi.
Kararda, daha önce ihaleyi iptal eden mahkeme kararının uygulanması yerine 'geçici ruhsat' formülü bulunmasının mahkemeyi etkisiz kılma ve sonuçlarını ortadan kaldırma şeklinde değerlendirildi. Belediye başkanı olmadan önce bir hukuk adamı olan ve 1. sınıf hakimliğe kadar yükselen Başkan Selim Yağcı'nın, mahkeme kararını uygulama yerine 'geçici ruhsat'
formülü bulması mahkeme tarafından 'kararı etkisiz kılma ve sonuçlarını ortadan kaldırma' şeklinde yorumlandı. Kararın bu
bölümünde şöyle denildi: "İdare mahkemesinin esas hakkındaki kararı kesinleşinceye kadar, "geçici ruhsat vermek suretiyle şehir içi toplu taşıma hizmetlerinin yaptırılması" gerekçesiyle tesis edilen işlem, mahkeme kararını etkisiz kılmaya ve sonuçlarını ortadan kaldırmaya yönelik olduğundan dava konusu işlem bu yönüyle de hukuka uygun bulunmamıştır."
Yakın bir zamanda M plakaların çalışması mahkeme kararına göre durdurulmasıyla şehir içi ulaşımda yeniden kargaşa yaşanması bekleniyor. Belediyenin ya geri adım atıp tüm minibüsçülerle anlaşması ya da eski sisteme dönmesi gerekiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com