"Bilgi kirliliği yaşanıyor”

"Bilgi kirliliği yaşanıyor”
TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi, "Biz tüm dünyayı organik üretimlerle, ürünlerle doyuramayız. Bizim böyle bir potansiyelimiz söz konusu değil" dedi.

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi, 'Biz tüm dünyayı organik üretimlerle, ürünlerle doyuramayız. Bizim böyle bir potansiyelimiz söz konusu değil' dedi.
Afyonkarahisar'ın Çobanlar ilçesindeki Kurt İnşaat A.Ş.'ne ait cam sera tesislerinde incelemelerde bulunan TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Kurt İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Kurt'tan sera hakkında bilgi aldı. Kirişçiye, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba, AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, AK Parti 22. Dönem Rize Milletvekili İlyas Çakır, Çobanlar İlçesi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Çobanlar Belediye Başkanı Salih Alaka ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser'de eşlik etti.
Kirişci ve beraberindekiler, hijyenik tulum giyerek serayı gezdi. Seranın ilk ürünleri olan domatesleri inceleyen heyet, basın mensuplarına giydikleri hijyenik tulum ile poz verdi. Vali Haluk İmga, teknolojik seracılık konusunda Afyonkarahisar'a yeni ufuklar açılacağını ifade etti.
'TÜRKİYE'DE 4 KİŞİDEN BİRİ TARIMLA ĞRAŞIYOR'
'İnsanların genetiği değiştirilmiş organizmalar, kimyasal kalıntılar veya bir takım hormon uygulamalarını başka şeylerle karıştırdıklarını veya kendi içinde karıştırdıklarını görüyoruz' diyen Komisyon Başkanı Kirişçi, Türkiye'de 4 kişiden birinin tarım sektöründe çalıştığını dile getirdi. Tarımın stratejik önemine değinen Kirişci, tarımın vazgeçilmez ve göz ardı edilemeyecek bir sektör olduğunun altını çizdi. Türkiye'de istihdamın yüzde 23.7'sini tarım sektörünün oluşturduğuna değinen Kirişci, tarımın tüm dünya için çok önemli olduğuna dikkat çekti. Kirişci, 'Açlık sınırındaki insanlar bir yana, karnı tok olan insanlarda tarımın önemini çok iyi biliyor. Bizim termal seracılıkla ilgili mutlaka geleceğe dönük olarak umutla bakmamız lazım. Biz tüm dünyayı organik üretimlerle, ürünlerle doyuramayız. Bizim böyle bir potansiyelimiz söz konusu değil. 'O eski domateslerin tadı yok, eski salatalıkların tadı yok, getir o eski yumurtayı veya getirin ninemin sağdığı sütü' demenin, nostaljik olmaktan başka hiçbir yararı yok. Bir de Türkiye'de ciddi bilgi kirliliği var. Şimdi bu kirlilikten de bizim kurtulmamız lazım. İnsanlar bir hibrit tohumundan elde edilmiş olan bir domatesi sanki insan sağlığına zararlı, gelecek nesilleri yok eden bir tohummuş gibi ve o tohumdan elde edilen ürünü de sanki beslenildiği takdirde dejenere olacak bir nesilmiş gibi göstermekte. Bu tarıma yapılabilecek büyük bir haksızlık. İnsanların genetiği deştirilmiş organizmalar, kimyasal kalıntılar veya bir takım hormon uygulamalarını başka şeylerle karıştırdıklarını veya kendi içinde karıştırdıklarını görüyoruz. Bunlar ilgili bilim adamlarına bırakılması lazım. Ama televizyonlarda maalesef bu konuları tartışan insanların gerekli etkinlikte ve yetkinlikte olmadığını görüyoruz. Bazen sizin doğal diye tükettiğiniz ürünlerin bir takım toksin etkileri bünyesinde barındırıyor olma ihtimali yüksektir' dedi.
Konuşmasının ardından Kirişci ve beraberindeki heyet seradan ayrılarak, Ömer Termal Kaplıcaları yakınındaki bir araziye kurulması planlanan sera tesislerinin inşaatını inceledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com