Bilgisayar başında obezite tehlikesi!

Bilgisayar başında obezite tehlikesi!
Gününü bilgisayar başında, internette oyun oynayarak geçiren ve hazır gıdaları tüketen çocukların, birer obez adayına dönüştüğü bildirildi.
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hatice Sebila Dökmetaş, obezitenin aşırı kilo alımı ve vücutta yağ oranının artması olduğunu söyledi.
 
Prof. Dr. Dökmetaş, hareketsiz, günü bilgisayar başında internette oyun oynayarak geçiren ve ''abur cubur'' olarak tabir edilen hazır gıda ile beslenen bir nesille karşı karşıya olunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
''Sokakta değil bilgisayarda top oynayan, bisiklet sürmeyen, hamburger, patates kızartması, cips, kola ve benzer gıdaları tüketen obez bir nesil yetişiyor. Hazır, kalori değeri yüksek gıdalarla beslenme alışkanlığının dayatılması da obezitenin en önemli etkenleri arasında yer alıyor. Hazır gıdalar, obeziteyi körükleyen kalori değeri ve yağ oranı çok yüksek sağlıksız gıdalardan oluşuyor. Çok az sulu yemek tüketiyorlar. Çünkü çocuklar, yemekten önce mutlaka cips, kola tüketmiş oluyor. Sağlıklı gıda anlayışını aileler olarak biz tükettik. Bu nedenle birlikte masaya oturulup birlikte karar alınması gerekiyor.''
 
Obezitenin çocuklarda psiko-sosyal sorunlara da neden olduğunu anlatan Dökmetaş, acilen tedbirler alınması gerektiğini vurguladı.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com