Bilgisayar bin kat hızlanacak!

Bilgisayar bin kat hızlanacak!
Adanalı bir ailenin 7'inci çocuğu olan Mehmet Ali Dündar, Hollanda'da Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'nden davet aldı.

 

Adana'nın kenar semtlerinde asgari ücretli bir babanın 7'nci çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Ali Dündar, burslu okuduğu Koç Üniversitesi'nden fizik mühendisi olarak mezun olduktan sonra, doktorasını yapmak üzere gittiği Hollanda'da bilgisayar teknolojisini geliştiren çalışmalarda yer aldı. Şoför babası Ahmet ve ev kadını annesini Nevin Dündar'ı ziyarete gelen Mehmet Ali Dündar, yaptıkları çalışmalarda bilgisayarlarda günümüz teknolojisinden daha hızlı ve kayıpsız veri aktarımının mümkün kılındığını söyledi. 
 
Merkez Seyhan İlçesi'nin Hürriyet Mahallesi'nde şoförlük yapan 65 yaşındaki Ahmet ve ev kadını 59 yaşındaki Nevin Dündar'ın en küçük çocuğu Mehmet Ali Dündar, Hacı Ahmet Atıl Lisesi'ni bitirdikten sonra girdiği üniversite sınavında yüksek puan alınca, Koç Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü'ne yüzde 100 burslu olarak kabul edildi. Üniversiteyi başarıyla bitiren Mehmet Ali Dündar, yüksek lisansını da Koç Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra ABD'deki Harvard Üniversitesi'ne çağrıldı. Bir yıl burada eğitim alan Dündar, doktora için Hollanda'da Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'nden davet aldı. 
 
'SAÇ KILININ BİNDE BİRİNE, MİLYONLARCA BİLGİ SIĞACAK'
 
Doktora ve yardımcı doçentlik çalışmalarını Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'nde sürdüren Dündar, 'Optofluidic and photothermal control of InGaAsP photonic crystal nanocavities' adlı çalışmasıyla ışığın mikronlarına kadar inip, enerjiyi hapsetmeyi başardığını belirtti. Dündar, kristalize edilen ışınlar sayesinde bilgisayarlarda günümüz teknolojisinden daha hızlı ve kayıpsız veri aktarımı mümkün kılan buluşa imza attığını vurguladı. Buluşunun bütün elektronik araçlarda kullanılabileceğini kaydeden Mehmet Ali Dündar şunları anlattı:
 
"Transformatörler nasıl yüzyılın buluşu olarak tarihe geçtiyse, bizim çalışmalarımız sonucu ortaya çıkan teknoloji de öyle olacak. Bu sayede, saç kılının binde biri kadar hacimli bir alana, milyonlarca cigabayt bilgiyi depolamak, aktarmak mümkün olacak. Hiç bir kayba uğramadan aynı anda, ışık, ses ve enerji gibi verileri binlerce kat daha hızlı aktarma imkanı sağlanacak, maliyet de düşecek."
 
Yardımcı doçentlik unvanını Eindhoven Teknoloji Üniversitesi Senatosu'ndan törenle alan Dündar, buluşun tamamlanması halinde bilgisayarlar başta olmak üzere bir çok teknolojik ürünün onlarca kat daha hızlı çalışıp, hacimlerinin de küçüleceğini anlattı. 
 
MEMLEKETİNDE AİLESİYLE HASRET GİDERİYOR
 
Araştırma çalışmalarına kısa süreli ara veren Mehmet Ali Dündar, memleketi Adana'ya ailesini ziyarete geldi. Dündar, anne ve babasına sarılarak özlem giderdi. Oğullarıyla gurur duyduğunu belirten anne Nevin Dündar mutluluğunu şöyle dile getirdi:
 
"Babaları, çocukların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için geceli gündüzlü çalıştı. Mehmet'in çok başarılı bir bilim adamı olacağı daha lise yıllarından belli olmuştu. Ben hiçbir gün 'dersine çalış' uyarısında bulunmadım. Evden dışarı çıkmaz, zor şartlar altında bile çalışmayı ihmal etmezdi. Bütün çocuklarımızı okuttuk, ancak Mehmet başarılarıyla göğsümüzü kabarttı. Hem bizim, hem de ülkemizin adını duyurmayı başardı." 
 
'GOĞSÜM KABARDI'
 
Oğlunun araştırmalarını Eindhoven Teknoloji Üniversitesi Senatosu'na sunumu sırasında yanında bulunduğunu anlatan baba Ahmet Dündar da, "O kürsüde çalışmasını anlatırken göğsüm kabardı. Gerçi dil bilmediğim için anlamadım, ama sunumu bittiğinde ayakta alkışlanınca, sevinç ve gururdan gözlerim doldu. Her babanın görmek istediğini oğlum bize yaşattı. Ona çok teşekkür ediyorum" dedi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com