Bilgisayar oyunları depresyon sebebi

Bilgisayar oyunları depresyon sebebi
Uzmanlar, bilgisayar oyunlarının çocukları gerçek dünyadan kopardığını belirterek, "Oyunlar çocukları depresyona sokuyor. Onları sorumluların olmadığı sanal dünyaya bağlıyor" uyarısında bulundu.

Uzmanlar, bilgisayar oyunlarının çocukları gerçek dünyadan kopardığını belirterek, 'Oyunlar çocukları depresyona sokuyor. Onları sorumluların olmadığı sanal dünyaya bağlıyor' uyarısında bulundu.
Uzmanlar, ebeveynleri bilgisayar oyunları konusunda uyardı. Yapılan araştırmaların; video oyunları veya internet üzerindeki oyunları oynamakla daha fazla vakit geçiren çocukların birkaç yıl sonra depresif belirtiler gösterdiğini ortaya koyduğunu hatırlatan Sayıoğlu, 'Video oyunları oynama alışkanlığı olan veya anne-babası tarafından oyun bağımlısı olarak abartıyla tanımlanan gençler üzerinde yapılan büyük araştırmalar, Çin'de de Amerika'da da benzer bulgularla sonuçlanmıştır. Çocuk bilgisayar oyunlarıyla zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor, dışarıdaki hayatı kaçırıyor, gerçekçiliği olmayan oyunlarla dünyevi dertlerden uzaklaşıyor' dedi.
Hayatını oyunla geçiren çocuğun sorumluluk duygusu hissetmediğini ve rahatsız olmadığını anlatan uzmanlar, 'Çocuklar, oyun sonrasında biriken işleri fark ettiğinde oyun esnasındaki rahatlığı özleyip zamansızca tekrar oyun oynamaya başlıyor. Çocuklar zaman içinde gerçek dünyaya yabancılaşıyor' diye konuştu.
Uzmanlar, özellikle 10-17 yaş çocuklarında oyun saatlerinin iyi düzenlemesi, çocukların genellikle ödevlerini bitirdikten sonra oyun oynamalarına izin verilmesi gerektiğini belirtti. Yasakların da çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olduğuna değinen Sayıoğlu, bilgisayarın yasaklanmasının da aşırı kullanılmasının da zararlı olduğunu hatırlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com