Bilgisizce yapılan açıklamalar karmaşaya yol açıyor”

Bilgisizce yapılan açıklamalar karmaşaya yol açıyor”
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral, Kütahya ve Eskişehir kamuoyunda tartışılan Porsuk Havzası'na özel hüküm belirlenmesine ilişkin, Porsuk Nehri'nin döküldüğü yere kadar uzanan 5 bin kilometre kare alanın koruma kapsamına dahil edi

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral, Kütahya ve Eskişehir kamuoyunda tartışılan Porsuk Havzası'na özel hüküm belirlenmesine ilişkin, Porsuk Nehri'nin döküldüğü yere kadar uzanan 5 bin kilometre kare alanın koruma kapsamına dahil edilerek koruma alanının genişletilmesini önerdi.
Güral, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kütahya ve Eskişehir'in birbirlerine rakip olmadığını ve iki ilin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti.
 Özel hükümlerle ilgili belirsizlikler bulunduğunu savunan Güral, arıtılmış dahi olsa dereye su bırakılamayacağını ifade etti.
Güral, havza hakkında 1990'lı yıllarda kimsenin dikkatini çekmeyen bir kararname yayımlandığına işaret ederek, şöyle devam etti:
''Kararnameye göre, çoğunluk Kütahya, kısmen Afyonkarahisar hudutları içinde kalan yaklaşık 5 bin kilometre kare alanda, Porsuk Baraj Gölü'ne su taşıyan derelere 'arıtılmış veya içme suyu dahi olsa hiçbir şekilde su bırakılması yasaktır' hükmü konuldu. Aradan geçen yıllar içinde kimse bu kararnamenin farkına varamadı. Ta ki, Çevre Mühendisleri Odasının konuyu gündeme getirmesine kadar. Kararnamede, 'ancak, bu havza için özel hüküm belirlenebilir' ibaresi gibi genel bir tarif yerine, 'havzaya belirlenecek özel hükümler çerçevesinde su bırakılmasının mümkün hale geleceği' maddesinin varlığı tespit edildi.''
-''Bilgisizce yapılan açıklamalar karmaşaya yol açıyor''-
Özel hükümler belirlenerek arıtılmış suların derelere bırakılmasının mümkün hale gelebileceğine dikkati çeken Güral, arıtılmış suların dereye bırakılmasının yasaklanmasından birçok kişinin olumsuz etkileneceğini vurguladı.
Güral, Porsuk Havzası'nda yer alan Kütahya merkez ve Dumlupınar, Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Tavşanlı ilçelerinde, yaklaşık 5 bin kilometre kare alanda yaşayan 300 bine yakın kişinin, ''arıtılarak dahi olsa derelere su bırakılamaz'' hükmünden mağdur olacağını savunarak, şunları kaydetti:
''Bu bölgede yasayan insanlar ne yapacak- Eskişehir ve Kütahya, ortak değerleri olan iki il. Bu iki ilin seçilmişleri bir araya gelerek, her iki ildeki tesislerin derelere bırakacakları suların hangi değerlere sahip olması konusunu belirleyerek bağlayıcı kurallar haline getirmelidir. Bunun en kolay ve kalıcı yolu, Bakanlığa müracaat edilir. Mevcut kararname, Porsuk Nehri'nin doğduğu yerden başlayıp Eskişehir hudutlarına kadar olan alanı kapsıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com