Bilim deney merkezi bir yaşında

Bilim deney merkezi bir yaşında
Nisan 2012’de açılan ve bir yıl içerisinde yüz binden fazla bilim severi ağırlayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi, kuruluşunun birinci yıldönümünü bilim severlerle kutladı

Nisan 2012’de açılan ve bir yıl içerisinde yüz binden fazla bilim severi ağırlayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi, kuruluşunun birinci yıldönümünü bilim severlerle kutladı.

Birinci yıldönümünün bilim gösterileriyle kutlandığı Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi’nde bilim severler bir yanda deney gösterileriyle heyecanlanarak eğlenirken, diğer yanda ‘Bilim-o’ robotunun gösterisi ve yapılan çalışmaların yer aldığı sergileri de izleme olanağı buldular. Kutlamaların yanı sıra Bilim Deney Merkezi’ne yeni kazandırılan 6 deney aleti, bir uçak ve 13 matematik deney seti de ziyaretçilere tanıtıldı.

Kutlamada konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, kentin alt yapısı ve üst yapısı ile ilgili büyük projeleri yürütmenin yanı sıra, çocukların eğitimine yönelik projelere de yoğunlaştıklarını belirten Başkan Büyükerşen, yine Bilim Kültür ve Sanat Parkı içinde akvaryum ve mini hayvanat bahçesi ile çocukların hayal dünyasının gelişmesine olanak sağlayacak olan Masal Şatosu’nun yaz aylarında açılacağı müjdesini verdi. Başkan Büyükerşen ayrıca, Bilim Merkezi’ni TÜBİTAK’ın katkısıyla genişletecekleri bilgisini de bilim severlerle paylaştı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Jale Nur Süllü, Bilim Deney Merkezi ve Uzay Evi’nin böylesine yoğun bir ilgiyle karşılaşacağını kendilerinin bile öngörmediğini belirterek, bir yılda Türkiye çapında 60 il ve yurt dışından gelen toplam 104 bin 880 konuğu ağırlamaktan gurur duyduklarını dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi’nin bir yıl içinde yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Süllü, bir yıl içinde 6 farklı atölye çalışması ve 5 farklı bilim turunun gerçekleştirildiğini, 5 film gösteriminin, 2 farklı sunumun uzay severlerle buluştuğunu, evren meraklılarının sorularının özel sohbet ortamında cevaplandırıldığını, Öğretmenler Kulübü kurulduğunu, Avrupa Bilim Merkezi Ağı olan ECSITE’a üyelik gerçekleştirildiğini, üniversiteler işbirliği kapsamında Anadolu Üniversitesi Güneş Takımı’nın tasarladığı güneş enerjisi ile çalışan ‘ORCA’ adlı aracın kalıcı olarak sergilenmek üzere merkeze yerleştirildiğini, Ödüllü Deney Seti Tasarım Yarışması düzenlendiğini ve doğum günü kutlamalarının gerçekleştirildiğini anlattı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com