Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:
Sanayi üretimi aralık ayında beklentilerimiz doğrultusunda güçlü bir artış sergiledi"- "Aralıkta elde edilen veriler sanayi üretiminin, dolayısıyla da ülke ekonomisinin büyüdüğünü gösteriyor. Sanayicimiz, Türkiye'nin istikrarına güveniyor"- "Türkiye 2

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi üretiminin aralık ayında beklentileri doğrultusunda güçlü bir artış sergilediğini belirterek, "Aralıkta elde edilen veriler sanayi üretiminin, dolayısıyla da ülke ekonomisinin büyüdüğünü gösteriyor. Sanayicimiz, Türkiye'nin istikrarına güveniyor" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yayımladığı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendiren Işık, endeksin 2013 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9, takvim etkilerinden arındırılmış olarak ise yıllık bazda yüzde 7,1 arttığını kaydetti. Işık, 12 aylık ortalamalar incelendiğinde ise takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki yılın ortalamasına göre yüzde 3,4 arttığını belirtti.

Sanayi üretiminin aralık ayında beklentileri doğrultusunda güçlü bir artış sergilediğini ifade eden Işık, "Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifi sanayidir. Aralıkta elde edilen veriler, bize sanayi üretiminin, dolayısıyla da ülke ekonomisinin büyüdüğünü gösteriyor. Bu güçlü artış, yurt içinde ve yurt dışında yaşanan bazı belirsizliklere rağmen, sanayicimizin geleceğe dönük güveninin devam ettiğini, bu nedenle hem üretimin hem de yatırımların sürdüğünü de gösteriyor. Bir başka deyişle sanayicimiz, Türkiye'nin istikrarına güveniyor, her şeye rağmen bu çalkantılı günlerden kesinlikle çıkacağına inanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin ihracat pazarında, 2013'ün son çeyreğinden itibaren bir büyüme gerçekleştiğini belirten Işık, şöyle devam etti:

"İhracat pazarlarında yaşanan gelişmeler ve bundan dolayı ülke içinde yaşanan ertelenmiş yatırım talebi, sanayi üretiminde büyümenin önünü açıyor. Aralık ayında sermaye malı üretimi yüzde 10'dan daha fazla büyümüştür. Sektörler açısından bakıldığında imalat sanayindeki üretim artışı tüm sektörlerin ortalamasından daha fazla olmuştur.

Bu veriler, ülkemizde yatırımların da artık hızlandığını söylüyor. 2013 yılı sanayi üretimi, 2013 yılında ülke ekonomisinin yüzde 4 civarında bir büyüme yakalayacağını teyit ediyor. Aynı zamanda bu veriler, sanayicilerimizin 2014 için beklentilerinin olumlu olduğunu ve yatırım yapmaya devam ettiklerinin bir göstergesidir."

- "Türkiye büyümeye devam edecek"

Bakan Işık, Türkiye'nin 2014'te de büyümeye devam edeceğini ifade ederek, büyümenin kompozisyonunda bazı değişimler olacağına ve ihracatın büyümeye daha fazla katkı vereceğine işaret etti. Hem ihracat pazarlarında büyüme eğilimlerinin, hem de ertelenmiş yatırım talebinin yatırımlarda artış sağlayacağını belirten Işık, şunları kaydetti:

"Ekonomimizin temelleri sağlamdır. Hükümetimiz hiçbir zaman popülist yaklaşımlara izin vermemiş ve ekonominin gereklerini yerine getirmiştir. Bu özgüven ile orta vadeli program hazırlanmış, birçok ülkenin yarınını göremediği dönemlerde sanayicisine ve yatırımcısına ışık tutmuştur. Sanayicimiz de bu istikrara güveniyor, bu istikrar ile birlikte daha çok üretmeye ve ülke ekonomisine daha fazla katkı vermeye devam ediyor."

Muhabir: Huseyin Karatepe
Yayınlayan: Necati Keleş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com