Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:
"Türkiye, enerjiden dolayı ciddi cari açık veren bir ülke, 50 milyar doların üzerinde enerji ithalatı yapıyoruz"

GAZİANTEP (AA) -  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Türkiye, enerjiden dolayı ciddi cari açık veren bir ülke, 50 milyar doların üzerinde enerji ithalatı yapıyoruz" dedi.

Bakan Işık, Şehitkamil Kültür Merkezinde düzenlenen "Gaziantep 2. Enerji Zirvesi"nde, Türkiye'nin enerji ithalatından dolayı ciddi açık verdiğini belirtti. 

Enerji ve altın harcamaları toplamının Türkiye'nin cari açığına denk geldiğini ifade eden Işık, bu nedenle enerji tasarrufunun büyük önem taşıdığını bildirdi.

Toplum olarak enerji tasarrufunda çok dikkatli olunmadığını dile getiren Işık, "Sadece evimizdeki, iş yerimizdeki enerjinin tasarrufunda değil, aynı zamanda kendi enerjimizi harcama konusunda da çok cömertiz. Enerjimizi birbirimize karşı tüketmede de mahiriz. Ülkenin içinde yaşadığı tartışmaları gördüğünüz zaman gerçekten boşa harcadığımız çok enerjimiz var" dedi.

Yenilenebilir enerjinin enerji arzında daha fazla yer tuttuğuna dikkati çeken Işık, şunları söyledi:

"Yenilebilir enerji, dünyanın çok fazla üzerinde durduğu ve önemsediği bir konu. Artık dünya fosil yakıtların yerine geçecek alternatif enerjilere yoğunlaşıyor. Türkiye, fosil yakıt açısından zengin bir ülke değil. Türkiye, enerjiden dolayı ciddi cari açık veren bir ülke, 50 milyar doların üzerinde enerji ithalatı yapıyoruz. Dolasıyla ülke olarak bu konuda yatırım yapmak zorundayız. Bu bizim için aslında mecburi istikamet. Rüzgardan, jeotermal ve güneşten daha fazla faydalanmak zorundayız. Yerli yakıtlar ve yenilebilir enerjinin kullanılması bizim için önceliklidir. Bu konuda Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını destekliyoruz. Bu konuda Gaziantep'e özel çağrım var. İstiyoruz ki Gaziantep insanı teknolojide de isminden bahsettirsin. Derdimiz kendi enerjimizi en fazla biz üretelim, en az harcayalım. Cari açık illetinden de ülkemizi kurtaralım."

Yüksek elektrik harcayan elektrik motorlarının daha az elektrik ve daha yüksek performans gösteren elektrik motorlarıyla değiştirilmesi yönünde çalışma yürüttüklerini anlatan Işık, yakında bu konuda da somut adımlar atacaklarını bildirdi.

- "Türkiye okyanusta dümeni kırık ülke değil"

Türkiye'nin hedefleri olan ve bu hedefleri gerçekleştirmek için emin adımlarla yoluna devam eden bir ülke olduğunu kaydeden Işık, şöyle devam etti:

"Türkiye artık okyanusta dümeni kırık bir ülke değil. 2023 hedeflerini ortaya koyduk, 500 milyar ihracat hedefine ulaşmak zorundayız. 2 trilyon dolar gayri safi milli hasıla hedefimiz var. Kişi başına düşen milli geliri 25 bin doların üzerine çıkarma, işsizlik oranını yüzde 5'in altına düşürme hedefimiz var. Bunları başarmak için de Ar-Ge ve inovasyon harcamalarını GSMH oranının yüzde 3'ne çıkarma hedefimiz var. Bu hedeflere ulaşmak için sürdürülebilir kalkınmaya odaklanma zorunluluğumuz var. Artık ülkenin enerjisini harcayan tartışmalardan sıyrılıp, demokrasi üzerinde baskı oluşturacak, vesayet oluşturacak, ülkenin geleceğine ipotek koyacak her türlü oluşumu da bertaraf etmek suretiyle sürdürülebilir kalkınma ve 2023 hedefine odaklanmak zorundayız."

- Diğer konuşmalar

Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da şubat ayının kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu, bu ayda doğduğunu, bu ayda evlendiğini ve 21 Şubat'ta kurum başkanlığına atandığını aktardı.

Gaziantep Valisi Erdal Ata, dünya nüfusunun arttığına dikkati çekerek, "İnsan sayısı 7 milyarı buldu. Enerji kaynakları azalıyor. Savaşların temelinde enerji kaynaklarını ele geçirmenin yattığını görüyoruz. 77 milyon nüfusla enerjide iyi değiliz. Kaynaklarımızı tasarruflu kullanmak zorundayız. Enerjide kendimize yetiyor olsaydık dış ticaret açığımız olmayacaktı. Buraya giden kaynak başka alanlarda değerlendirilecekti" dedi. 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise zirveye ikinci kez ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Değişen dünyada enerjnin hayatın her alanında olduğunu ifade eden Güzelbey, artan enerji ihtiyacının insanları daha fazla çalışmaya ve farklı enerji kaynakları bulmaya itiğini kaydetti.

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin ise "Su akarken enerjiye çeviremedik, rüzgarı kullanamadık. Enerji çeşitliliğinde gelişmenin yaşandığını görüyoruz. Bunu daha da yukarıya çıkarmamız lazım. Cari açığın en büyük girdisinin enerji olduğunu görüyoruz. Sürdürülebilir büyümenin beraberinde insanı merkeze alarak büyümenin önemli olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından enerji alanında yaptıkları yatırım ve çalışmalarla öne çıkan firmalara ödül verildi.

Bakan Işık, daha sonra Şehitkamil Kültür Merkezinde düzenlenen Enerji Hanım Projesi Gaziantep 20. Eğitim Programına katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com