Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:
"Yılın ilk sanayi üretim verileri ülke sanayinin hız kesmeden yoluna devam ettiğini göstermektedir"

ANKARA (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi üretim verilerine ilişkin, "Yılın ilk sanayi üretim verileri ülke sanayinin hız kesmeden yoluna devam ettiğini göstermektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Işık, ocak ayına ait sanayi üretim endeksine ilişkin yaptığı değerlendirmede, yılın ilk ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin beklentileri aşarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,3, arındırılmamış endeksin ise yıllık bazda yüzde 7,2 arttığını belirtti. Işık, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin de bir önceki aya göre yüzde 1,1 yükseldiğini ifade etti.

Açıklanan yılın ilk sanayi üretim verilerinin ülke sanayinin hız kesmeden yoluna devam ettiğini gösterdiğini vurgulayan Işık, sanayi üretim endeksinin beklentileri de aşarak güçlü bir artış sergilediğine dikkati çekti. Geçen yılın sonlarından itibaren yüksek bir büyüme sergileyen sanayinin üretim artışını devam ettirdiğine değinen Işık, şunları kaydetti:

"Daha önceki açıklamalarımızda ülkenin 2014 yılında da büyüyeceğini fakat büyümenin kompozisyonunda değişiklik olacağını, dış talebin büyümeye 2013 yılına nazaran daha fazla katkı vereceğini öngörmüştük. 2013 Ocak ayı verileri ana sanayi gruplarına bakılarak incelendiğinde en yüksek artışın ara malları üretiminde olduğu görülmektedir. Ayrıca ocak ayı ihracat verileri de dikkate alındığında ekonominin öngörülerimiz doğrultusunda büyüdüğü anlaşılmaktadır.

Sanayi üretimindeki özellikle de imalat sanayindeki artış diğer sektörlerin de canlanmasına yol açacak ve 2014 yılında da ülkemizin büyümesinde başat rol oynayacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da hem yurt içinde hem de yurt dışında yaşanan gelişmelere rağmen sanayicimizin geleceğe güvenle bakıyor olması ve yatırımlarını devam ettirmesidir. Bir başka deyişle sanayicimiz ülkede istikrarın devamlı olacağına inanmakta böylelikle üretimlerini ve üretim kapasitelerini artırmaktadırlar."

Bakanlık olarak sanayicilerin önünü her fırsatta açtıklarını, Türk sanayini daha rekabetçi hale getirmek amacıyla Ar-Ge’ye, inovasyona, tasarıma, girişimciliğe desteklerini her geçen gün artırdıklarını ifade eden Işık, bilimin sanayi ile buluşması ve sanayideki katma değerin artması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Fikri Işık, "Türkiye sanayicisi, girişimcisi, işgücü ve siyasi ortamıyla birlikte gücünü artırmaktadır. Türkiye bu zengin yapısıyla çok büyük fırsatları bünyesinde barındırmaktadır. Nitekim dünyanın Türkiye’ye karşı artan ilgisinin altında da bu yatmaktadır. Türkiye, sahip olduğu potansiyeli kullanarak önümüzdeki dönemde her alanda daha üst basamaklara hızla tırmanacaktır"  değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com