Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:
"Türkiye ile Almanya arasındaki işbirliği, dünyanın daha huzurlu, barışçıl ve yaşanabilir olması için çok ama çok önemli ve değerli"

ANKARA (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Türkiye ile Almanya arasındaki işbirliği, dünyanın daha huzurlu, barışçıl ve yaşanabilir olması için çok ama çok önemli ve değerli" dedi.

Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Johanna Wanka ile bakanlıkta görüşen Işık, Wanka ile özellikle bilim konusunda iki ülkenin işbirliği alanlarını nasıl geliştirebileceklerini konuştuklarını söyledi. 

"2014 Türk-Alman Bilim Yılı"nın açılışını ocak ayında Wanka ile Almanya'da gerçekleştirdiklerini hatırlatan Işık, o günden bugüne kadar yapılan çalışmaları değerlendirdiklerini anlattı. Bundan sonra yapılacak çalışmaları da gözden geçirdiklerini belirten Işık, özellikle anahtar teknolojiler, küresel değişimle ilgili problemler ve sosyal sorunlar gibi konular üzerinde durduklarını ifade etti.

Işık, Türk-Alman Bilim Yılı çerçevesinde Max Planck Bilim Tünelinin İstanbul'da ve Ankara'da özellikle öğrencilerin ve bilime meraklı insanların ziyaret etmesi için Türkiye'ye getirilmesi için çalıştıklarını belirtti. Tünelin Bursa'da da ziyarete açılması noktasında çalışma yapma kararı aldıklarını anlatan Işık, şöyle devam etti:

"Türkiye ve Almanya; tarih, ticari ve toplumsal açıdan birbirine çok yakın, birbiri açısından çok önemli ve değerli iki ülke. Almanya, Türkiye'nin en fazla ihracat ve ithalat yaptığı birkaç ülkeden biri. Almanya'da yaşayan 3 milyondan fazla insanımız, iki ülke arasında her alanda çok güçlü bir köprü oluşturuyor, ilişkileri eşsiz bir yere taşıyor. Dolayısıyla Türkiye-Almanya ilişkileri bizim açımızdan stratejik. Türkiye ile Almanya arasındaki işbirliği dünyanın daha huzurlu, barışçıl ve yaşanabilir olması için çok ama çok önemli ve değerli."

Türkiye'de faaliyet gösteren Alman şirketlerinin ülkeye katkısına işaret eden Işık, sadece üretim açısından değil araştırma, geliştirme ve teknoloji açısından da Alman şirketlerinin çalışmalarını çok önemsediklerini dile getirdi.

- "Alman Bilim Otobüsü Türkiye'ye gelecek"

Bakan Wanka da Işık ile Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkileri değerlendirirken, bilimsel sonuçların ekonomiye transfer edilmesi yönünde de görüştüklerini söyledi.

Türkiye'nin, Almanya için olağanüstü büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Wanka, "Bilimsel alanda da yoğun işbirliği mevcut, 800'ün üzerinde üniversite ile karşılıklı değişimde bulunuluyor. Birçok kurum ve kuruluşla işbirliği mevcut. Almanya'da Türkiye'deki bilimsel gelişmeler yakından takip ediliyor, üniversitelerde Türkiye haftaları gerçekleştiriliyor ve öğrencilere, Türkiye'deki üniversite imkanlarının tanıtılması ve okutulması amaçlanıyor. Bu işbirliği eşsizdir. Bugüne kadar başka bir ülkeyle bu boyutta bir işbirliği olmadı" diye konuştu.

Almanya'da 3 milyonun üzerinde Türk kökenli insan yaşadığına dikkati çeken Wanka, "Bu insanlar bizler için çok büyük önem arzediyor. Zira bahsettiğimiz toplum iki ülke arasındaki bütün iletişim alanlarına yoğun katkıda bulunuyor ve bu insanlar her iki ülkede de kendini evindeymiş gibi hissediyor. '2014 Türk-Alman Bilim Yılı' çerçevesinde büyük bir ilgiyle karşılaştık, başka bir ülkelerle böyle bir işbirliği olmadı" ifadelerini kullandı.

Alman Bilim Otobüsü Projesine değinen Wanka, otobüsün sonbaharda Türkiye'de 14 ili ziyaret ederek kamuya açık alanlarda insanları bilime yakınlaştırmayı hedeflediğini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com