Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:
"2014 yılı mart ayında sanayi üretimi yine piyasa beklentileri aşarak güçlü performans sergilemiştir"

ANKARA (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, mart ayında sanayi üretiminin güçlü performans sergilediğini belirterek, 3 aydır beklentilerin üzerinde gelen rakamların aslında yaratılmak istenen tüm olumsuzluklara rağmen sanayicinin hükümete ve istikrara güvendiğini, yatırıma ve üretime devam ettiğini gösterdiğini bildirdi.

Bakan Işık, yazılı açıklamasında, 2014 yılı mart ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin beklentileri aşarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 arttığını bildirdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde bir önceki aya göre yüzde 0,4 düşüş gözlemlendiğini belirten Işık, "2014 yılı mart ayında sanayi üretimi yine piyasa beklentilerini aşarak güçlü performans sergilemiştir. Her ne kadar artış oranı piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmişse de bakanlık olarak beklediğimiz bir sonuçtu. Üç aydır beklentilerin üzerinde gelen rakamlar aslında yaratılmak istenen tüm olumsuzluklara rağmen sanayicimizin hükümetine ve istikrara güvendiğini, yatırıma ve üretime devam ettiğini göstermektedir" ifadelerini kullandı.

- "Sanayi üretimindeki büyüme ülke büyümesine de yansıyacak"

Yılın ilk çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,3 arttığını kaydeden Işık, şöyle devam etti:

"Bu güçlü artışın altında özellikle ihracat pazarlarında bir süredir devam eden iyileşme önemli rol oynamıştır. Hep söylediğimiz gibi Türkiye ve Türk sanayicisi çok güçlü bir potansiyel barındırmaktadır. Son bir kaç yıldır dünya pazarlarındaki olumsuzluklar nedeniyle istediği hızda büyüyemeyen sanayicimiz, dünya pazarlarındaki iyileşmeyle birlikte artık büyümesini de hızlandıracaktır. Sanayi üretimindeki büyüme ülke büyümesine de yansıyacaktır. Nitekim ülke büyümesinin ana belirleyicisi sanayi üretimidir. Artık ilk çeyrek itibariyle güçlü bir ülke büyümesinin olacağı görülmüştür."

- "ikinci çeyrekte de olumlu haberler devam edecek"

Işık, öncü göstergelerin ikinci çeyrekte de olumlu haberlerin devam edeceğini gösterdiğini iade ederek, Türk sanayisinin kabuk değiştirdiğini ve sanayicilerin artık daha rekabetçi ürünler üretmek için düğmeye bastıklarını belirtti. Işık, sanayide rekabetçiliğin artırması için sanayicinin ve girişimcinin önünü açtıklarını vurguladı.

Yakın zamanda teknolojik ürün yatırım destek programını duyurduklarını hatırlatan Işık, girişimcilerin bu desteklerle birlikte Türkiye için çok daha katma değerli işler yapacaklarına da değindi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com