Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Balıkesir'de:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Balıkesirde:
"O çete ülkenin milli sırlarını yurt dışına kaçırıp, ülkenin ulusal çıkarlarına zarar verdiği sürece onlarla mücadele etmek bizim boynumuzun borcu. Şu anda bu çete yalnız değil, CHP ile kol kola"

BALIKESİR (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "O çete ülkenin milli sırlarını yurt dışına kaçırıp, ülkenin ulusal çıkarlarına zarar verdiği sürece onlarla mücadele etmek bizim boynumuzun borcu. Şu anda bu çete yalnız değil, CHP ile kol kola" dedi.

Balıkesir Ticaret ile Sanayi odalarının üyeleri ve iş adamlarıyla yemekte bir araya gelen Işık, büyükşehir olmasıyla Balıkesir açısından yeni bir dönemin başladığını söyledi.

Kocaelili olarak bunun ne anlama geldiğini iyi bildiğini dile getiren Işık, Kocaeli’deki uygulamasının çok başarılı olduğunu, iyi sonuçlar elde edildiğini aktardı.

Balıkesir’in 2000’li yılları ile bugünü arasında çok büyük fark olduğunu ifade eden Işık, “Balıkesir’de bir tek metre bölünmemiş yoldan geçmedim. Balıkesir-Susurluk arasının nasıl olduğunu iyi bilen biriyim. İstikarın getirdiği bir bereket var Balıkesir’de. 11 yılık AK Parti iktidarı döneminde buraya 10,2 milyar TL’lik yatırım yapmışız” diye konuştu.

Balıkesir ve ülkede yeni atılımların ve yatırımların arifesinde olduklarını vurgulayan Işık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle Dilovası’nda Körfez Geçiş Köprüsü’nün 42 metre yüksekliğindeki ayağının betonunu denize indireceklerini söyledi.

Bakan Işık, Balıkesir’in, en ücra köşesine kadar bir bütün olarak planlanması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Nerede sanayi, turizm olacak, hizmet sektörü gelişecek, tarım alanları nasıl korunacak, hayvancılık nasıl gelişecek? Bunları bugüne kadar Balıkesir’de yapmak mümkün olmadı. Şimdi yeni dönem Balıkesir açısından çok çok önemli. Balıkesir’in yer altı madeni çeşidi, Türkiye’de başka ilde yok. Özellikle bor madenleri dünyanın stratejik madenlerinden.”

Balıkesir Üniversitesi Rektörü ve sanayicilere bora yönelik daha çok Ar-Ge ve Ür-Ge çalışması yapılmasına yönelik çağrıda bulunan Işık, “Bor ve bor içerikli ürünlerin tüketimine yönelik Ar-Ge çalışmasını, mutlaka Balıkesir merkezli güçlendirmeliyiz. Ankara’da bu konuda bir enstitümüz var. Orada çalışmalar yapılıyor ama benim gönlümden geçen, borun araştırma noktasında en önemli merkezi Balıkesir olsun” ifadesini kullandı.

Balıkesir’in zengin yeraltı zenginliklerinin değerlendirilmesi, değere dönüştürülmesinin görevleri olduğuna değinen Işık, yerüstü kaynağı açısından da Balıkesir’in dünyanın en güzel köşelerinden biri olarak önemli bir potansiyelinin bulunduğunu anlattı.

Tarım ve tarıma bağlı sanayide de Balıkesir’in, Türkiye’nin en iddialı illerinden biri olduğunu vurgulayan Işık, şunları söyledi:

“Diğer sanayinin de Balıkesir’de ciddi yatırım arzusu ve iştahı var. İki açıdan dikkatli olacağız. Bir, mutlaka yatırım olacak ama bu yatırım çevreye mutlaka duyarlı olacak. Tarım alanlarımıza, korunması gereken alanlarımıza zarar vermeyen bir yatırım olacak. Bu noktada Balıkesir’de ciddi gelişme sağlanacağını düşünüyorum. Bu açıdan belediye başkanlığı çok önemli. Vizyoner bir belediye başkanı Balıkesir’i uçurur. Vizyonu eksik olan ise Balıkesir’i yerinde saydırır. Örnek mi? Bursa ve İzmir. İki şehri de en yakından tanıyan komşu şehir olarak sizsiniz. İzmir’in hali ortada. Bu iş marş söylemekle olmuyor, gece gündüz terlemekle oluyor.”

Işık, Balıkesir’in bir döneminin, AK Parti hizmetinin sunulduğu 5 yılının başarılarla dolu olduğunu belirterek, son 5 yılda ise kentin adeta biraz frene bastığını ifade etti.

AK Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Edip Uğur’un, vizyoner bir belediye başkanı olacağını dile getiren Işık, “O genel merkezdeki hassasiyeti, kamu parasının kullanımındaki titizlik… Kendi parasını kullanmasındaki cömertlik, kamu parasını kullanmasında yok. Belki ailesi özleyecek ama inanıyorum ki, Balıkesir kazanacak” değerlendirmesinde bulundu.

Balıkesir’in potansiyelini sonuna kadar kullanmasında, ilin gelişmesi, güçlenmesi ve kalkınması için hangi noktada destek gerekiyorsa yanında olacakları sözünü veren Işık, kentin kaybettiği 5 yılı telafi etmesini istediklerini aktardı.

Son dönemlerde yaşanan gelişmelere değinen Işık, “Yaygaralara itibar etmeyin. Türkiye, istikrarını korudukça, geleceği parlaktır. 50 yıl önce, 30 yıl önce de aynı şeyi söylediler, Rahmetli Turgut Özal’a da aynı şeyi söylediler. Onları rahmetle anıyoruz ama iftira atanların ismini bile bilmiyoruz” diye konuştu.

-Mahalle mitingi-

Işık, konuşmasının ardından iş adamlarıyla basına kapalı görüştükten sonra Gündoğan Mahallesi’nde partisince düzenlenen mitinge katıldı. Işık, alandaki kalabalığı görünce, "Burası bir mahalle meydanı ve mahalle mitingi. Allah bilir Bahçeli görse 'burada da montaj var' der. Bu, montaj değil, montajcılığı anlamayız. Onu paralel yapı, CHP, MHP bilir. Biz anlamayız o işten. Biz de neyse o. İnanın şu aşkınız, memleket sevdanız olmasa, bu ülkede bazı sütü bozuk insanlara gün doğar. Sizin bu heyecanınız, aşkınız, memleket sevdanız, bazı kötü niyetli kişilerin önünde en büyük engeldir" dedi.

Yerel seçimin adeta genel seçim niteliğine büründüğünü vurgulayan Işık, bu seçimin, demokrasiye yapılmak istenen operasyona, milletin vereceği cevabın seçimi olacağını söyledi.

Bakan Işık, bu seçimin, ülkede halkın oylarıyla iktidara gelmiş, halkın hizmetinden başka hiçbir önceliği olmayan bir Başbakana, daha öncekilere yapıldığı gibi başına çorap örülmek istenmesine karşı milletin vereceği çok güçlü bir tepki olacağını ifade ederek, Türkiye'nin 11 yıldır istikrarla gittiğini, büyüdüğünü belirtti.

"Yolsuzluk kanser gibi" dediğini ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin de "Yolsuzluk kanserden de beter" sözünü hatırlatan Işık, şöyle devam etti:

"Haklısın, yerinde laf. Kanser hücresi vücuda girerse ne yapar. Önce o vücudu zayıflatır. O bünye gittikçe güçten düşer mi? O bünye yatağa düşer mi? Eğer ülkede yolsuzluk olsaydı her yıl Türkiye büyür müydü? Kim yanlış yaparsa mutlaka bedelini ödesin, milletin malına elini uzatanın eli kırılsın. Kim yanlış yaparsa bu milletin malına kim elini uzatırsa cezasını çeksin. 'Ülkede yolsuzluk var, her gün malı götürüyorlar' diyenlere şunu soruyorum, 11 yıl yolsuzluk olur da 11 yıl ülke daha da güçlenir mi? Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan yolun 3 katı kadar 19 bin kilometre duble yol yapabilir misiniz? 140 senede Osmanlı'dan beri 310 bin derslik yapılmış. 11 yılda 220 bin derslik yapabilir misiniz? Yolsuzluk yapılan ülkede öğrencilerin önüne ücretsiz kitap koyabilir miyiz?"

"Yolsuzluk yapılan ülkede istediğiniz hastaneye gidebilir misiniz?" diye soran Işık, "Gittiniz hastaneye, doktor reçetede, 5 ilaç yazardı. Saatlerce kuyrukta beklersiniz, sıra size gelir, eczacı alır 5 ilacın 4'ü yok. Ne yapacaksın, paranla alacaksın. İstediğiniz ilacı istediğiniz eczaneden alıyor musunuz?" ifadesini kullandı.

-"Piyade tüfeği yapamadınız"

Balıkesir deyince akla Kurtuluş Savaşı'nın geldiğini vurgulayan Işık, bugün İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin yıl dönümü olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"2002 yılında iktidarda olanlar, bir tane bu ülkeye piyade tüfeği yapmadınız. Piyade tüfeğini Almanların lisansıyla ürettiniz. Yolsuzluk yapılan ülkede kendi tüfeğinizi yapabilir misiniz? Şu anda kendi tüfeğimizi, topumuzu, kendi tankımızı yapıyoruz. Hem de yüzde 100 yerli mühendislik ve yerli yazılım. Birileri milliyetçilik diye mangalda kül bırakmıyor. Asıl milliyetçilik kendi topunu, kendi tankını yapmaktır. Lafla peynir gemisi yürümez. Biz, slogan milliyetçisi değil, gerçek milliyetçiyiz. Bu ülke kendi gemisini yapıyor. Yüzde 100 yerli yazılımla. Bu ülke kendi helikopterini kendi yapıyor. İnşallah cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında kendi savaş uçağımızı da kendimiz yapmış olacağız. Artık bu ülke kendi uydusunu, füzesini kendi yapıyor. İstiyoruz ki çok daha iyisini yapalım. İstiyoruz ki yerli otomobilimiz olsun."

Işık, CHP zihniyetinin, kendi koltukları için memleketin geleceğini düşünmeyeceğini belirterek, "Bunlar, rahmetli Nuri Demirağ'ı, Türkiye'ye uçak sanayini getirecekti, batırdılar. Türkiye yerli otomobili yaptı aslında 1960'da. Onu bile hayata geçirmediler. İnşallah yerli otomobil, AK Parti iktidarında Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sizlerin desteğiyle olacak inşallah" dedi.

Türkiye'nin güçlü bir ülke konumunda bulunduğunu dile getiren Işık, yolsuzluk yapılan ülke olmadığını, yanlış yapanın hesabını vereceğini söyledi. Bakan Işık, hiç kimsenin yolsuzluk perdesi altında, demokrasiye, siyasete, operasyon yapmasına müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

-"Paralel yapı"

"Bir paralel yapı var" dediğinde kalabalıktan yükselen "yuh" seslerini, "Yuh çekmiyoruz, bize yakışmıyor" diye susturan Işık, "Bu paralel yapının aslında bugüne kadar bizim cemaat olarak tarif ettiğimiz, tabanında çok samimi insanların olduğu, Allah rızası için dünyanın bir ucuna gidip öğretmenlik yapan kardeşlerimiz var. Paralel yapı dediğimiz zaman kastımız onlar değil. Onlar bizim kardeşimiz, arkadaşımız, dostumuz. Ama onların bu emeğini, gayretini gidip küresel güç odaklarına ciro eden yukarıda bir çete var. Bizim paralel yapı dediğimiz o çete" diye konuştu.

-"Hani sen demokrattın"

O çeteyle mücadele ettiklerini vurgulayan Bakan Işık, şöyle dedi:

"O çete ülkenin milli sırlarını yurt dışına kaçırıp, ülkenin ulusal çıkarlarına zarar verdiği sürece onlarla mücadele etmek bizim boynumuzun borcu. Şu anda bu çete yalnız değil, CHP ile kol kola. Daha düne kadar birbirlerine hakaret ediyorlardı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması var ki, 'bunları CIA destekliyordu.' Ne oldu Kılıçdaroğlu? Hani CIA destekliyordu. Ne değişti de şimdi sen desteklemeye başladın. Acaba farklı bir ittifak mı kuruldu? İstanbul ve Ankara'nın rezidanslarında farklı görüşmeler mi oldu? Hani sen demokrattın. Demokratlık, demokrasiye operasyon yapanlarla birlikte olmak mı? Göreceksiniz, bu yapıyı da bu devletin içinde tasfiye edeceğiz."

Işık, bu milletin 4-5 bin yıllık devlet geleneği olduğuna işaret ederek, "Bu millet gerektiğinde yeniçeri ocağını lağvetmiş bir millet. Paralel yapıyı devletten söküp atması hiç zor değil. Devletin içinde bugüne kadar çete bırakmadık, bundan sonra da da hiçbir çeteye müsaade etmeyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Fikri Işık, 30 Mart'ın Türkiye için dönüm noktası olacağını belirterek, "Demokrasi taraftarı ile karşıtının mücadelesi olacak. Kimin kazanacağına siz karar vereceksiniz. 30 Mart'ta Allah korusun partimiz bir gerileme yaşarsa, Türkiye yine sıkıntılı günlere dönebilir. Bunlara öyle bir sonuç, ders verelim ki bir daha rüyalarında bile demokrasi karşısında duramasınlar" diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com