Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaeli'de: (2)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaelide: (2)
"Yüksek teknoloji ile üretim yapan yurt dışındaki şirketleri satın almak isteyen şirketlerimize destek mekanizması oluşturma kararı aldık"

KOCAELİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Yüksek teknoloji ile üretim yapan yurt dışındaki şirketleri satın almak isteyen şirketlerimize destek mekanizması oluşturma kararı aldık" dedi.

Işık, Gebze Ticaret Odasının meclis toplantısında yaptığı konuşmada, son dönemde Ar-Ge, inovasyon ve diğer alanlarda verdikleri desteklerle ülkenin önemli ivme kazandığını söyledi.

"Yüksek teknoloji ile üretim yapan yurt dışındaki şirketleri satın almak isteyen şirketlerimize destek mekanizması oluşturma kararı aldık" diyen Işık, böylece teknoloji transfer edeceklerini ve o teknolojiyi ülkeye kazandırmak için uzun yıllar harcamayacaklarını kaydetti.

Işık, dünyanın hızlı teknoloji transferini konuştuğunu dile getirerek, hızlı teknoloji transferiyle ilgili ciddi çalışmalar olduğunu aktardı.

"30 Mart seçim sonuçlarından sonra faizlerin tekrar aşağıya doğru geleceğini ve Türkiye'deki sermayenin tasarrufun tekrar üretime ve yatırıma döneceğine inanıyoruz" ifadesini kullanan Işık, şöyle konuştu:

"Türkiye, mayıs sonunda ve 17 Aralık'ta 2 ağır operasyon yedi. Bir tanesi resmen darbe teşebbüsüydü. Buna rağmen ocak ayı sanayi üretimi yüzde 7,5 arttı. Kapasite kullanım oranı da yüzde 73,1 olarak açıklandı. 2013'de Türkiye'de 496 bin küsur insanımız yeni iş buldu. Tüm öncü göstergeler işsizliğin önümüzdeki süreçte düşme eğilimine gireceği yönünde. Burada kaç yıldır aldığımız tedbirlerin meyvelerini görüyoruz." 

- "Hedefimiz, 2023'de 10 dünya markası oluşturmak"

Işık, faiz oranlarının Türkiye'de arttığını ancak esnaf ve ticaret erbabının kullandığı faiz oranlarını artırmadıklarını ifade ederek, esnafa ilave yük gelmesini istemediklerini dile getirdi.

Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerini anlatan Işık, KOBİ'lere verdikleri destekleri katılımcılara aktardı.

Işık, Gebze'nin geleceğine damga vuracak projenin, Bilişim Vadisi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Hedefimiz, bu yıl içinde altyapı çalışmasına başlamak ve birinci etapta inşaata hazır hale gelmek. Büyük firmalarla görüşmelere başladık. Büyük firmalara 'Bilişim Vadisi'nde yerinizi alın' diyoruz. Dünyada bilişim teknolojilerinin gelişmesinde global firmaların etrafında oluşan yerel ölçekli firmalar var. Hedefimiz, 2023'de 10 dünya markası oluşturmak. Arzumuz, birkaç tanesi Bilişim Vadisi'nden çıksın. En avantajlı alanımız bu alan. Burada hızlı çalışma yürütüyoruz."

- "Gebze Teknik Üniversitesi kurulacak"

Bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yaptığını dile getire Işık, Gebze Teknik Üniversitesinin kurulma "müjdesini" katılımcılarla paylaştı.

Türkiye'nin en kaliteli ve nitelikli üniversitelerinden birini oluşmayı arzuladıklarını ifade eden Işık, altyapının olduğunu, güçlü iradeyle en iddialı teknik üniversitesinden birini kuracaklarını söyledi.

Işık, "Hedefimiz,  Gebze Teknik Üniversitesini dünya çapında eğitim veren en kaliteli üniversitelerinden biri yapmak. Bu konuda ciddi çalışma yaptık. Burada bu havza Türkiye'nin yüksek teknoloji havzası olacak. Buraya güçlü teknik üniversite yakışır. Bunu hayata geçireceğiz. Seçimden sonra kanun teklifimizi Meclise revize ederek vereceğiz ve inşallah Meclis kapanmadan sonuçlandırmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu. 

Konuşmasının ardından Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Işık'a vazo hediye etti.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com