Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaeli'de:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaelide:
"Türkiye'de önceden buyurgan, herkesi kendi ayağına çağıran ve fırçalayan devlet anlayışı vardı ama artık vatandaşın ayağına hizmet götüren ve hizmetin kalitesini fiziki mekanlardan başlayarak, her yönüyle arttırmaya çalışan devlet anlayışımız var"

KOCAELİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, buyurgan, herkesi kendi ayağına çağıran ve fırçalayan devlet anlayışının değiştiğini belirterek, "Artık Allah'a şükürler olsun, vatandaşın ayağına hizmet götüren ve hizmetin kalitesini fiziki mekanlardan başlayarak, her yönüyle arttırmaya çalışan devlet anlayışımız var" dedi.

Gebze Sosyal Güvenlik Merkezi'nin açılış töreninde konuşan Işık, Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) 10-15 yıl öncesini de geldiği durumu da herkesin çok iyi bildiğini söyledi.

Düzenlemelerle vatandaşların ilaçlarını eczanelerden alabildiğine dikkati çeken Işık, "Eczanelerle anlaşıp, vatandaşın ilacını kendisine en yakın eczaneden alması çok mu zordu? Bunu başarmak, Türkiye'de çok mu zordu? Evet, buyurgan devlet anlayışıyla gerçekten bu çok zordu ama hizmet anlayışında olan bir iktidar için hiç de zor olmadı" diye konuştu.

Işık, şöyle devam etti:

"Onların tezi ve iddiası, 'Herkes ilaca çok kolay ulaşırsa, tüketimi çok artar, bunun altından devlet kalkamaz. Sosyal Güvenlik Kurumu batar' şeklindeydi. Ne oldu bugün? Vatandaşımız ilacına çok kolay ve rahat ulaşabiliyor ama Sosyal Güvenlik Kurumu da batmadı. Aksine, Sosyal Güvenlik Kurumunun Hazineden aldığı katkı azalıyor çünkü kayıt dışı azalıyor. Türkiye üretiyor, yatırım yapıyor. İstihdam oluşuyor. İstihdam oluştukça da SGK'nın bütçesi artıyor."

Ülkeye ve millete güvendiklerini, halkın hizmetin en iyisine layık olduğunu belirten Işık, hizmetin en iyisini vermeye çalıştıkça, milletin de hizmetin gereğini yerine getirdiğini, halkın kendisine hizmet edenlerin kadrini, kıymetini iyi bildiğini ve bugüne kadar samimiyetle kim hizmet ettiyse, arkasında ve yanında durduğunu dile getirdi.

Hizmet almak için binalara gelmeye gerek kalmadığına işaret eden Işık, şu anda E-Devlet uygulamasını Türkiye 'nin dünyada en iyi kullanan ülkeler arasında bulunduğunu, SGK ile ilgili işlemlerin elektronik ortamda da yapılabildiğini dile getirdi.

Türkiye'nin büyüyüp gelişmesinde önemli kurumlardan birisinin de SGK olduğunu vurgulayan Işık, şöyle konuştu:

"Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe birileri rahatsız oluyor. Halkın mutluluğu arttıkça, birilerinin de rahatsızlığı artıyor. Ondan sonra da başlıyorlar, 'Türkiye'nin önünü nasıl keseriz, Türkiye'nin enerjisini nasıl kendi içinde tüketiriz.' Biz ne yapıyoruz? Halkımıza güveniyoruz. Biz, hizmet edenle bu milleti oyalayanlar arasındaki farkı halkımızın göreceğine inanıyoruz. İnşallah, 30 Mart'taki seçimlerde bunun gereğini yerine getireceğine inanıyoruz."

- SGK Yönetim Kurulu Başkanı Gökalp

SGK Kurum Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ise sosyal güvenlik reformuyla son derece olumlu sonuçlar elde ettiklerini, bu uygulamaların başta Avrupa olmak üzere birçok ülke tarafından örnek alındığını söyledi.

Gökalp, birçok Avrupa ülkesinin ekonomik krizle boğuştuğu dönemde SGK'nın açıklarını azalttıklarını, bütçede gelirleri arttırdıklarına dikkati çekerek, "Daha iyi ve güleryüzlü hizmet sunabilmek adına çalışmalarımıza gece gündüz devam ediyoruz" dedi.

Eskiden vatandaşların emekli maaşlarının bağlanması için aylarca beklediğine işaret eden Gökalp, artık emekli maaşlarının 20 günde bağlandığını, bu sürenin 1-2 güne indirilmesini hedeflediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, SGK Kurum Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı İlhan, SGK İl Müdürü Nurettin Acar ve protokoldekiler, merkezin açılış kurdelesini kesti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com