Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaeli'de:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaelide:
"AK Parti iktidarı olarak her şeyin önüne Türkiye'de üretimi ve yatırımı koyduk"

KOCAELİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "AK Parti iktidarı olarak her şeyin önüne Türkiye'de üretimi ve yatırımı koyduk" dedi.

İzmit Sanayi Sitesi'ndeki restoranda esnafla bir araya gelen Işık, burada yaptığı konuşmada, sanayicilerin Türkiye'nin geçmişini iyi bildiğini belirterek, ülkede yaşanan küçük bir rahatsızlığın ilk etkilediği alanın sanayi olduğunu söyledi.

"AK Parti iktidarı olarak her şeyin önüne Türkiye'de üretimi ve yatırımı koyduk" diyen Işık, üretim ve yatırım olmaması halinde buradan beslenen alanlar ve hizmet sektörünün etkileneceğini vurguladı.

"Türkiye üretecek, yatırım yapacak, istihdam sağlayacak, ihracat yapacak ve bütün olarak kalkınacak" diyen Işık, şunları kaydetti:

"Keşke rahmetli Menderes'le başlayan bu strateji, devam ettirilmiş olsaydı. Düne takılıp yarını kaçırma niyetimiz de yok. Biz Türkiye'nin en önemli, en büyük gücü olarak KOBİ'leri görüyoruz. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, Türkiye'nin en önemli gücüdür. Bu, sadece Türkiye için geçerli değil, bugün pek çok gelişmiş ülkede gelişmenin dinamosu KOBİ'lerdir. KOBİ'ler güçlüyse ülke güçlüdür. Aldığımız tüm tedbirler, ürettiğimiz tüm politikalar küçük ve orta ölçekli işletmelerin güçlenmesine yöneliktir." 

- "Destekleri, KOBİ'lerin güçlenmesi esasına göre yaptık"

Türkiye'de destek mekanizmalarını, KOBİ'lerin güçlü çalışmaları esasına göre uyguladıklarını aktaran Işık, KOBİ'ler arasında en çok önemsedikleri arasında küçük sanayi sitesi esnafının bulunduğunu dile getirdi.

Işık, küçük sanayi sitelerinin 1950'lerin mantığıyla yapıldığını belirterek, "Pek çoğunun yüksekliği yeni araç standardına göre yetersiz. İnsanımız artık daha güzel çalışma ortamı arzu ediyor. Önümüzdeki süreçte arzumuz, çalışan insanlarımızın da şartlarını, gelişen teknolojiyi dikkate alan anlayışla yeni bir sanayi sitesi anlayışı oluşturmak. Arzu ederim ki bunu İzmit'te yapalım. Bir İzmit modeli geliştirelim ve bunu Türkiye'ye örnek gösterelim" şeklinde konuştu.

- "Seçim döneminde gökteki yıldızlar bile vaat ediliyor"

Türkiye'nin gelişme gösterdiği dönemlerin siyasi istikrarın sürdüğü zamanlar olduğunu ifade eden Işık, koalisyon dönemlerinde ülkenin gelişme kaydedemediğini ve bundan en fazla KOBİ'lerin etkilendiğini söyledi.

"Birileri, Türkiye'de o eski günleri özlemiş olacak ki Türkiye'de demokrasiye ve siyasete bazı operasyonlar yaparak, o eski günlere dönmenin hesabını yapıyor" diyen Işık, kimsenin eski günlere dönmeyi istemediğinden emin olduğunu vurguladı.

Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

"Allah, memlekete bir daha o günleri yaşatmasın. Bu ülkede devletin topladığı verginin yüzde 73'ünün sadece faize gittiği dönemi unutmayalım. Bu ülkede küçük sanayi sitesinde çalışan esnafımızın bütün birikiminin birilerinin cebine faiz olarak gittiği günleri unutmayalım. Belli ki birileri o günleri özlüyor ama biz o günlere ülkenin dönmesini istemiyoruz. Bu da sizin elinizde. 30 Mart'taki tercihinizi bunu da dikkate alarak yapın. Şu ara seçim dönemi, gökteki yıldızlar bile vaat ediliyor, eminim yakında ayda tapu dağıtacaklar ama yerine getirilemeyecek boş vaatlerin ülkeye neye mal olduğunu biliyorsunuz. Bakın, Kocaeli, son 10 yılda inanılmaz mesafe aldı. Bu, bir hizmet anlayışıdır. Bunda da herkesin işi kolaylaştırması var. 

Anlayış farkı olursa hizmetler yavaşlıyor. Bunun en iyi örneği gidin, İzmir'e bir bakın. İzmir'le Kocaeli'yi kıyaslayın. İzmir'le Bursa'yı kıyaslayın. Diyarbakır'la Konya'yı kıyaslayın, aradaki farkı net görürsünüz."

Konuşmanın ardından toplantı basına kapalı devam etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com