Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaeli'de

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaelide
"Bir genel başkan, yürekli savcı arıyormuş, inanın bizim milletimiz adam gibi muhalefet arıyor. Şu anda Türkiye'nin problemi muhalefet problemi. Ülkeye adam gibi muhalefet lazım"

KOCAELİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Bir genel başkan, yürekli savcı arıyormuş, inanın bizim milletimiz adam gibi muhalefet arıyor. Şu anda Türkiye'nin problemi muhalefet problemi. Ülkeye adam gibi muhalefet lazım" dedi.

Bakan Işık, İzmit-Kandıra Sapağı Köprülü kavşağı açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kandıra sapağının iç ve transit trafikte "kör noktalardan" birisi olduğunu belirterek, bu sorun çözülmeden hem İzmit'in hem de transit trafiğin rahatlayamayacağını söyledi.

Bu kapsamda İzmit-Kandıra Sapağı Köprülü Kavşağının tamamlanması dolayısıyla önemli bir probleme çözüm üretildiğine dikkat çeken Işık, 2013'de Kocaeli'ye 7 kavşak yapılması konusunda söz verdiklerini ve bunu yerine getirdiklerini kaydetti.

Işık, 7 kavşağa 180 milyon lira harcandığını dile getirerek, "Bazıları diyorki 'memlekette yolsuzluk var', yolla yolsuzluk bir arada olmaz. Yolsuzluk varsa yol olmaz. Yol varsa demekki kaynaklar yolsuzluğa gitmemiştir. Siz yolsuzluk yaparsanız yola ayıracak kaynak bulamazsınız. Bu ülke, yolsuzluklardan dolayı bir tane köprülü kavşağı 10-15 yılda yapamayan iktidarları gördü" diye konuştu.

- "İzmit yine trenine kavuşuyor"

Kendilerine verilen desteğe hizmet yaparak teşekkür ettiklerini vurgulayan Işık, "Hızlı Tren, inşallah Mayıs ayı sonu gibi en geç İzmitimizin hizmetinde olacak. Artık Ankara 2.5 saat hem de konforlu yolculukla. Yolsuzluk olsa YHT yapılabilir mi? Adapazarı-İstanbul eskiden bildiğimiz hat, tekrar hizmete giriyor, ilk etapta saat başı ondan sonrada yarım saatte bir İzmit yine trenine kavuşuyor. Demiryolu ulaşımı İzmit'te konfor haline geliyor" ifadesini kullandı.

Bakan Işık, birilerinin İstanbul ve İzmit'in 20 yıl önceki halini özlediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"İstanbul'da çöp dağlarını mı özlediniz? İstanbul'da gazetelerin promosyon olarak gaz maskesi verdiği dönemleri mi özlediniz? İstanbul'un susuzluğunu mu özlediniz? 2 yıl İstanbul'da oturdum, Hereke'den bidonla su götürürdüm. Haftada 2 saat su akardı millet nöbet beklerdi. Biz nöbeti askerde bekledik, ev hanımları ve beylerimiz nöbeti İstanbul'da 'su gelecek' diye beklerdi. Bu günleri özleyenler varmış. İzmit'te de bu günleri özleyenler varmış. Bazıları 'biz yaptık, yapacağız' diyor. Onu düzeltmeniz lazım, 'biz batırdık' deyin. Kocaeli'yi dünyanın en borçlu şehri haline getirdiniz herhalde referansınız bu batırmaysa herhalde bundan sonra da batırırsınız. CHP iktidarı 'koku' demek, 'pislik' demek, 'denizin kirliliği' demek. CHP iktidarı 'yolsuzluk' demek, şimdi AK Parti'ye yolsuzluk suçlaması yapanlar Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğu Yuvacık Barajı'dır."

Işık, Kocaeli'nin şu anda dünyanın en borçlu şehri olduğunu anlatarak, "4.5 milyar dolar borcun altına koydular. 50 milyon metreküp su, başkanımız 25 milyon metreküplük suyun tamamını 80 milyon liraya yaptı. Bunlar 4.5 milyar dolara 2 kat büyüklükte baraj yaptı. Yolsuzluğu arayanlar kendi tarihlerine baksınlar. Bir genel başkan, yürekli savcı arıyormuş, inanın bizim milletimiz adam gibi muhalefet arıyor. Şu anda Türkiye'nin problemi muhalefet problemi. Ülkeye adam gibi muhalefet lazım" diye konuştu.

En geç gelecek ay Kuzey Marmara Otoyolu'nun bağlantılarıyla ihaleye çıkacağını dile getiren Işık, otoyolun 5 yılda bitirileceğini söyledi.

Işık, Gölcük'ün arkasından yeni bir otoyol projesinin 2023 hedeflerinde yer aldığını belirterek, Karadeniz Sahil Otoyolu'nun da hayata geçirileceğini bildirdi.

İzmit'i ulaşım olarak daha rahat bir şehir haline getireceklerini belirten Işık, "Marmaray'ı da Kocaeli'yle entegre olarak buradan İstanbul'un her tarafına gitmek çile olmaktan kurtuluyor. Hızlı tren ve banliyo hattı da devreye girdiği zaman entegre ulaşımı sağlamış olacağız ve metroyla da raylı sistemlerle de entegrasyonu güçlendireceğiz. Kocaeli artık ulaşımda büyük şehirler arasında en rahat ulaşımın olduğu illerden biri haline gelecek" ifadesini kullandı.

Konuşmanın ardından Işık ve beraberindeki protokol üyeleri, köprülü kavşağın açılış kurdelesini kesti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com