Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Ordu'da

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Orduda
Bakan Işık: "Elektrikli otomobilde önümüzde ciddi bir alan var"

ORDU (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, elektrikli otomobilde Türkiye'nin önünde ciddi bir alan olduğunu söyledi.

Bakan Işık, bazı programlara katılmak üzere geldiği Ordu'da, Ünye ve Fatsa ilçelerinde ziyaretlerde bulundu. Ünye Küçük Sanayi Sitesi'nde esnafı ziyaret eden Işık, burada gazetecilerin yerli otomobil üretimine ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin yerli otomobil üretiminde geçmiş dönemlerde, "o dönemin siyasetçilerinin aymazlığı" yüzünden treni kaçırdığını ifade eden Işık, şöyle konuştu:

"1960'ların başında Güney Kore açlık çekerken Türkiye kendi otomobilini yapmış. Aslında 1970'lerde Türk markası da var, yok değil ama daha sonra Türkiye'de gelişen şartlar, iç siyasi çekişmeler, Türkiye'nin kendi enerjisini üretime, yatırıma, ihracata ve istihdama yönelik harcamayıp da birbirini yemeye harcamasından dolayı biz bu dünyanın yakaladığı ivmeyi yakalayamadık. Bugün işte Güney Kore'nin geldiği nokta belli, Türkiyemiz hala yeni bir babayiğit arama noktasında. Bu, Türkiye açısından acı. Aynı şekilde biz uçak maceramızı da maalesef başarısızlıkla sonuçlandırmayı becermiş dönemin siyasetçilerine sahibiz ama artık çağı ıskalamak istemiyoruz."

- Elektrikli araçlar 

Bakan Işık, dünyanın otomobil üretiminde gittiği yönün elektrikli araçlar olduğuna işaret ederek, şunları dile getirdi:

"Dünyanın otomotivde gittiği yön elektrikli araçlar, içten yanmalı motorlara dayalı bir üretimde kapasite sorunu oluşmaya başladı dünyada. O noktada rekabet çok fazla ama elektrikli otomobilde önümüzde ciddi bir alan var. Bu alanda Türkiye'nin var olması için TÜBİTAK, benden önceki bakan arkadaşım Nihat Ergün döneminde başlattığı bir çalışmayla çağrıya çıkmıştı. İki aşamalı bir çağrıda birinci aşama daha önce tamamlanmıştı. İkinci aşama sürerken ben bakanlık görevini devraldım. TÜBİTAK yaptığı ikinci çalışma aşamasını tamamlamak üzere, değerlendirmeler yapıldı, paneller yapıldı, son değerlendirme için çalışılıyor. Bu çalışmaların sonucunda 100 milyon liraya kadar elektrikli otoyla ilgili destek verilecek." 

- Hibrit otomobil

Hibrit otomobil konusuna da yoğunlaşmaları gerektiğini vurgulayan Bakan Işık, "Bu çalışmalar bizim için önemli ama yoğunlaşmamız gereken bir diğer alan da yerli otomotiv konusunda hibrit otomobil. Yani hem elektrikli hem içten yanmalı motorun birlikte kullanıldığı hibrit otomobil. Bunun üzerinde de çalışmalarımız sürüyor" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com