Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Aslan:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Aslan:
"Öğretim üyelerinin proje yapma sayılarına baktığınızda hem TÜBİTAK'ta hem bizim bakanlığımızda, ilgili kuruluşlarda, diğer bakanlıklarda sayı yüzde 10'un üzerine çıkmıyor"

BURSA (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, ''Öğretim üyelerinin proje yapma sayılarına baktığınızda hem TÜBİTAK'ta hem bizim bakanlığımızda, ilgili kuruluşlarda, diğer bakanlıklarda sayı yüzde 10'un üzerine çıkmıyor" dedi.  

Aslan, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Teknoloji Transfer Ofisi ve ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi tarafından UÜ Görükle Yerleşkesi'nde düzenlenen "Bilim ve Teknoloji Haftası" etkinliklerinin açılışında yaptığı konuşmada, teknoloji geliştirme bölgelerinin önemine dikkati çekti. 

Güney Kore'nin, bu alandaki başarılı çalışmalarıyla önemli başarılara imza attığını vurgulayan Aslan, Türkiye ile Güney Kore'nin 1960 yılında aynı seviyelerde olduğunu, iki ülkenin de ilk 5 sıradaki ihraç kalemlerinin düşük teknolojili ürünlerden oluştuğunu hatırlattı. 

Aslan, o tarihte Güney Kore'nin milli gelirinin Türkiye'de düşük olduğunu belirterek, "Aradan 10 yıl geçmiş, 1970'te makas açılmaya başlamış. Biz Ar-Ge faaliyetlerinde aynı seyirde giderken, yukarıya doğru çıkmaya başlamışlar. Güney Kore'nin 1970'in ilk yarısında ihraç ettiği ilk 5 ürün orta üst düzeye geçerken, bizim ki yine orta alt ve düşük teknolojide devam etmiş. 1980'e geldiğinde zaten açılmış gitmiş" dedi.

Türkiye'nin yer altı kaynaklarının kısıtlı olduğunu, bu kaynaklarla bir yere varılamayacağını, o nedenle nitelikli insan gücünün, yenilikçi üretim, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesinin önem kazandığını vurgulayan Aslan, "Bizim ihracat kalemlerimizin içindeki yüksek teknoloji, hatta orta üstü de katalım, ürünlerin payı, bir hesaplamaya göre 2,3 bir hesaplamaya göre yüzde 3,2" diye konuştu. 

Aslan, girişimciliğin önemine dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Öğretim üyelerinin kurduğu şirketlere baktığınızda sayı çok düşük. Öğretim üyelerinin proje yapma sayılarına baktığınızda hem TÜBİTAK'ta hem bizim bakanlığımızda, ilgili kuruluşlarda, diğer bakanlıklarda sayı yüzde 10'un üzerine çıkmıyor. Türkiye'deki toplam öğretim üyesi sayısının yüzde 10'u ancak proje yapıyor. Ar-Ge, yenilikçi ürün çıkarma, bununla ilgili destekleri artırma diyoruz ama, destekle ilgili bir problem yok. Desteğin miktarıyla ilgili bir problem yok. Kamunun politika dokümanlarında ifade edilen destek mekanizmalarında ayırmış olduğu pay itibarıyla, parada problem yok yani. Problem proje müracaatında... Teknoloji geliştirme bölgelerindeki yapılan proje sayısına baktığınızda, proje veren öğretim üyesi sayısı yüzde 10. Birileri belki farklı hesap yapabilir, yüzde 20 diyebilir ama ben yüzde 20'ye çıkacağına inanmıyorum."

- ''Öğrencilere iş teklif ediyoruz"

İstanbul Sanayi Odasının ilk 500 firmayı açıkladığını da belirten Aslan, Türkiye'deki Ar-Ge merkezi sayısının ise 160 civarında olduğunu bildirdi.

Aslan, Bursa'da da 3 bin civarında büyük işletmeye rağmen 22 tane Ar-Ge merkezi bulunduğunu kaydederek, proje üretmeleri için öğrencilere "Son sınıf, proje yapabilecek öğrencilere şunu diyoruz; iş teklif ediyoruz. Bir işletmeye gittiğinizde bir sürü soru soruyorlar size, biz soru sormuyoruz. Gel hocanı ikna et. Alanınızdaki hocanızı ikna edin, ondan sonra alın 100 bin liranızı gidin" diye seslendi.  

Törene, Bursa Vali Yardımcısı Adnan Çakıroğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Karadağ, UÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkan Vekili İsmail Kuş da katıldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com