Bilimin Bilinci...

Bilimin Bilinci...
Tersine beyin göçümüz hızlanmış. Bu geleceğimiz açısından umut vermiyor mu?

T. Erkan KAÇMAZ | terkan@sansursuzhaber.com

Bilimi hep önemli tutanlardan oldum. Duyduğum, yaşadığım birçok olayda bilimin önerisine hep kulak verdim. Yaşadıklarım bana bilimin dili, dini, ırkı, mezhebi, cinsiyeti olmadığını öğretti. Dünde bunu bir kez daha öğrendim. Hem de çok önemli bir bilim insanı olan Stephen Hawking’den öğrendim.

Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in ev sahipliği yapacağı Kudüs’te gerçekleştirilecek konferansa katılmayacağını bildirdi.

Hawking, İsrail Cumhurbaşkanı Peres’e geçen hafta gönderdiği mektupta, konferansa katılma konusundaki fikrini değiştirdiğini, "Filistin’le ilgili sahip olduğu bilgiler çerçevesinde, konferansın boykot edilmesine saygı duyduğunu ve buna uyacağını" bildirdi.

Şimdi size soruyorum? Hawking’in bu davranışında;

-İdeoloji var mı?
-Çıkar var mı?
-Ülkeler arası ilişkilerin gerektirdiği her hangi bir davranış var mı?
-Politika var mı?
Elbet yok. Peki, ne var?
-İnsani bir davranış var.
-Bireysel bir sorumluluk var.
-Bilim insandan beklediği duyarlılık var.
-Bilim insanının objektifliği var.

Bilim insanının duyarlılığı, objektifliği sorunları çözmede bizlere ışık olmalıdır. Bizlere tuttukları bu ışığın insanlığa öğreteceği çok şeyin olduğu kanaatindeyim. Mustafa Kemal Atatürk bilimin yarattığı bilinci ne güzel anlatmıştır? “Dünyada her şey için, yaşam için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir.

Bilim ve fennin dışında yol gösterici aramak aymazlık,  bilgisizlik, doğru yoldan çıkmaktır. Yalnız bilimin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki evrelerinin gelişimini anlamak ve ilerlemelerini izlemek ön koşuldur. Binlerce yıl önceki bilim ve fen bilminin çizdiği genel kuralları,  bugün aynı biçimde uygulamaya kalkışmak,  elbette bilim ve fennin içinde bulunmak değildir.”

Tersine beyin göçümüz hızlanmış. Bu geleceğimiz açısından umut vermiyor mu?

ÜÇ KELİME

Recop Tazyik Gazdoğan…

Bir Gün’den Melih Pekdemir yazdı. Yaşadığımız on bir yılı bu üç kelime ne kadar güzel özetliyor?

SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com