Bilinçsiz diyet yapıp sağlığınızdan olmayın

Bilinçsiz diyet yapıp sağlığınızdan olmayın
Uzmanlar, bilinçsiz diyet yapmanın ciddi sağlık problemlerine yol açtığını belirterek, diyetisyen kontrolünde kişiye özel diyet yapılması gerektiğini söyledi.

Uzmanlar, bilinçsiz diyet yapmanın ciddi sağlık problemlerine yol açtığını belirterek, diyetisyen kontrolünde kişiye özel diyet yapılması gerektiğini söyledi.
Yaz aylarında kilo fazlalıklarının kıyafetlerin incelmesiyle daha dikkat çekici hale gelmeye başladığını, bunun için de vatandaşların kilo vermek için çok sayıda çareye başvurduğunu dile getiren Diyetisyen Ebru Çebi, 'Hızlı bir şekilde kilo verme isteği kişileri bilinçsiz diyetler yapmaya yöneltiyor. Kısa sürede kilo vermek isteyenler internette, dergide, gazetede ne bulurlarsa uygulamaya başlıyorlar. Tek tip rejimler, haftada 4 kilo verdiren diyet, ayda 10 kilo nasıl verilir, şok diyet, düşük karbonhidratlı diyet, kan grubu diyeti, Hollywood diyeti, lahana çorbası diyeti bunlardan bazıları. Hızlı incelme trendinin oluşturduğu tek tip rejim salgını herkesi sarmış durumda. Bu salgın öyle bir noktaya geldi ki, sıhhatimizi tehlikeye attığımızı fark edemiyoruz' dedi.
Söz konu diyetlerin ne kadar doğru veya sonuçlarının ne kadar gerçekçi olduğunun ise tartışıldığını kaydeden Çebi, 'Bu tarz diyetleri her yerde bulmamıza rağmen insanların niye hala kilo problemleri var? Çünkü bu tarz diyetler kişinin istenilen dokudan kilo kaybını sağlamaz. Kilo vermedeki amaç, bireyin yağ dokusundaki azalmaları sağlamaktır. Ama bu diyetler vücutta su ve kas kaybına sebep olur, metabolizmanızı yavaşlatır, vücudunuzun kas-yağ dengesinin bozulmasına neden olmaktadır' dedi.
Kişiye özel planlanması gereken sağlıklı beslenme programını hazırlarken kişinin kan ve hormon tahlillerinin öncelikle doktor tarafından incelenmesi gerektiğini vurgulayan Çebi, 'Sonrasında diyetisyen ile yapılan görüşmede bireyin yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, fiziksel aktivite düzeyi, beslenme alışkanlıkları, o anki fizyolojik durumu değerlendirilir. İmkan varsa biyoelektrik impedans yöntemiyle vücut yağ, su, kas dokusunu belirleyen tartı yardımıyla analiz yapıp bireyin günlük alması gereken enerji ve diğer besin öğeleri gereksinmelerine göre beslenme programı düzenlenir. Kilo verme hızı haftada 0,5-1 kilogram ağırlık kaybı şeklinde olmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aylık ağırlık kaybının 2-4 kilogram arasında olması gerektiğini vurgulamakta. Daha fazla ağırlık kaybının faydadan çok zarar vereceği asla unutulmamalıdır. Kilo verme süreci içinde sabırlı olunmalı, seneler içerisinde alınan kiloları birkaç haftada vermeye çalışmamalıdır. Sağlıklı beslenme programı mutlaka bir diyetisyen tarafından planlanmalı ve yeterli ve dengeli beslenmek herkes için gerçek hedef olmalıdır' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com