Bilinçsiz ilaç kullanımına dikkat!

Bilinçsiz ilaç kullanımına dikkat!
BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ümit Kaplan, göz alerjisi hastalarının kontrolsüz ilaç kullanmaları sonucu katarakt gibi yan etkiler oluşabileceğini ve bu durumun görmeyi tehdit ettiğini bildirdi.

Op. Dr. Kaplan, yaptığı açıklamada, Türkiye'de göz alerjisi rahatsızlıklarında özellikle bahar ve yaz aylarında artış gözlendiğini söyledi.
Göz alerjisi şikayetlerini bitki polenleri ve güneş ışınlarının artırdığına işaret eden Op. Dr. Kaplan, şöyle konuştu:
 ''Göz alerjisinde bir uzman hekimin hastayı görüp değerlendirmesi ve tedavi başladıktan sonra takibinin yapılması gerekiyor. Ancak toplumumuzda maalesef insanlar kendileri eczaneden birtakım ilaçlar alıyor, uzman hekim görmeden kullanmaya başlıyorlar. Bu ilaçların içinde bir grup madde var. Bu nedenle uzman hekim kontrolünde 10-15 gün kullanılması gerekiyor. Ancak bilinçsiz şekilde alınmış bu ilaçlar hasta tarafından uzun süre kullanılıyor. Göz alerjisi hastalarının kontrolsüz ilaç kullanmaları sonucu katarakt gibi yan etkiler oluşuyor ve görmeyi tehdit ediyor.''
 Op. Dr. Kaplan, güneş gözlüğü kullanmak isteyenlere bu ürünlerin yeşil renkte camı bulunanlarını önerdiklerini anlattı.
 Ucuza satılan güneş gözlüklerinin göze zarar verebileceğini dile getiren Op. Dr. Kaplan, ''Dışarıda ucuz şekilde satılan güneş gözlüklerinin ultraviyole blokaj etkisi çok çok az veya yok. Bunlar göze zarar veriyor. Ultraviyole ölçümü yapılmış, optisyenlerce satılan kaliteli gözlükleri öneriyoruz'' dedi.
Op. Dr. Kaplan, sağlıklı insan korneası ve lensinin güneş ışınlarından gelen ultraviyole ışınlarının yüzde 90'ını bloke ettiğini anımsatarak, güneş gözlüklerinin özellikle ışıktan rahatsız olan ya da açık havada çalışanlara önerildiğini sözlerine ekledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com