Bilirkişi Yasak Kulağı Buldu!

Bilirkişi Yasak Kulağı Buldu!
YARSAV Kurucu Başkanı Eminağaoğlu'nun şikayeti üzerine TİB'de iki inceleme yapan bilirkişi, yüksek yargıdaki “telekulağı” buldu..


Yargıtay ve Danıştay'ın dinlenme iddialarına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği takipsizlik kararına itiraz eden YARSAV Kurucu Başkanı Eminağaoğlu'nun şikayeti üzerine TİB'de iki inceleme yapan bilirkişi, yüksek yargıdaki “telekulağı” buldu. Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Keskin'in başkanlığındaki bilirkişi raporu, Yargıtay dinlemesinin belgesi niteliğini taşıyor.Yargıtay üyelerine ait olduğu öne sürülen yasal olmayan dinlemeler Türkiye gündemine yeniden yerleşirken, TİB'de inceleme yapan bilirkişi raporu “Yargıtay dinlemesinin belgesi” niteliğini taşıyor. Yıllarca Türkiye Gazetesi, TGRT, Sabah, NTV gibi gazete ve televizyonlarda RP'den AKP'ye kadar uzanan partileri parlamentoda takip eden Hüseyin Özalp'in “Son Kale Kuşatılan Yargı” adlı ilk kitabı, gündemdeki “telekulak” iddialarına ışık tuttu. Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı ve YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan soruşturma raporlarının da yer aldığı kitapta, telefonlarının dinlendiğinden şüphelenen Eminağaoğlu'nun şikayetiyle TİB'de yapılan inceleme süreci ayrıntılarıyla anlatıldı.MİT'İN BİLİRKİŞİ UYARISIAnkara 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Keskin'in olaylı TİB incelemesi ve ardından tuttuğu tutanak ile MİT'in “uluslar arası ilişkilerin zedeleneceği” gerekçesiyle engellemesi sürecinde MİT, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nden dikkat çekici taleplerde bulundu. MİT Müsteşarlığı, Mahkeme'ye gönderdiği 14 Kasım 2009 tarihli “çok acele, kişiye özel ve gizli” damgalı yazısında; hard disklerde yer alan MİT'in kayıtlarına ilişkin bilirkişinin erişiminin engellenmesi, yapılacak tespit/keşif sırasında MİT görevlilerinin de yer alması ve TİB Başkanlığı'nda bulunan MİT kayıt, bilgi ve belgelerinin başkanlıktan çıkarılmamasının sağlanması için gerekli tüm idari ve teknik tedbirlerin alınması, uygulanması taleplerinde bulundu.İŞTE BELGEAnkara 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Keskin'in yaptığı ikinci incelemeye ilişkin bilirkişi raporunda, çeşitli zamanlarda verilmiş mahkeme kararlarıyla Eminağaoğlu'nun aralarında Yargıtay 1. Başkanlığı'na ait santral numarasının da bulunduğu telefonların dinlendiği belirlendi. “Dinlemenin belgesi” niteliğini taşıyan bilirkişi heyeti raporunda, Eminağaoğlu'na ait 11 ayrı numaradan, cep telefonu, YARSAV Genel Merkezi ile Yargıtay'daki dahili telefonu için dinleme kararı alındığı belirtildi. Eminağaoğlu'nun odasında santralle hiç ilgisi olmayan ve sadece kendisinin kullandığı direk telefon hattı için dinleme yapılmayarak, Yargıtay Başkanlığı adına kayıtlı ve Yargıtay Başsavcılığı santrali üzerinden görüşme yapılan santral hattının dinlenmesi dikkat çekti.
Bilirkişi raporunda sadece bilgisayar ekranında anılan mahkeme adının, karar tarihi ve numarasının elle not alındığı belirtildi. Hakimin ısrarla ilgili mahkeme kararlarını talep etmesi, Adalet Bakanlığı'nın sonlandırma yazısını istemesine rağmen, bunları ibraz edilmediği vurgulandı. Bu yüzden de bu kararların içeriklerinin incelenemediği, sayısal hiçbir veri bilgi ve belgenin kopyalanamadığı kaydedildi.YA HATTA GİRİLDİYSE?Bilirkişi raporunda belirtilen en önemli nokta ise yasadışı olarak hatta girmek suretiyle yapılacak dinlemelerin tespit edilemediği yönündeydi. Raporda “Ayrıca, santral üzerinden yasadışı olarak 'hatta girmek' sureti ile dinleme yapılması durumunda bu hususun teknik olarak tespiti mümkün değildir” ifadesi yer aldı.JAMMER BİLE ENGELLEYEMEDİBu arada, Osman Kaçmaz'ın hakim ve savcıların dinlenmesiyle ilgili iddiaların ortaya çıkmasından sonra odasına koydurduğu jammer cihazı da Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu raporuna girdi. Raporda, bu konuda yayınlanan bir haber “delil” olarak gösterilirken, jammer cihazı kullanmanın yasaya göre izne tabi olduğu ve böyle bir izin belgesi ibraz edilmediği ifade edilerek, kovuşturma yapılması ve disiplin cezası verilmesi istendi. Kaçmaz savunmasında, “Yaptığım görev nedeni ile odamda gerçekleşen mahkeme üyeleriyle gerçekleştirdiğimiz göreve ilişkin bir takım görüşmelerin dinlenmesi konusunda kaygı duyuyorum. Yasadışı terör örgütü karargahıymış gibi işyerim teknik araçlarla izleme, ses ve görüntü kayda alma işlemine tabi tutulmuştur. Ancak bu tür görüşmelerin kaydını engelleyeceğini sandığım bu cihazın bu işlevi görmediği yapılan dinleme ve izlemelerden ortaya çıkmıştır” dedi.
Gazeteport

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com