Bilirkişinin Münevver'e biçtiği değer!

Bilirkişinin Münevver'e biçtiği değer!
Tazminat davasında Münevver Karabulut'un değeri 37 bin 486 TL

3 Mart 2009 tarihinde sevgilisi Cem Garipoğlu tarafından öldürüldükten sonra testereyle başı kesilen ve Etiler'de bir çöp konteynırına atılan Münevver Karabulut'un ailesinin açtığı tazminat davasında önemli bir gelişme yaşandı.

Ailenin kızlarının hunharca öldürülmesi gözönüne alınarak 2 milyon TL manevi, 3 bin TL maddi tazminat talebi Küçükçekmece 5. Aile Mahkemesi tarafından bilirkişiye gönderildi. Bilirkişi'nin inceleme sonucunda hazırladığı rapor herkesi şok etti.

'23'ÜNDE EVLENİR 2 ÇOCUK DOĞURUR 66'SINI GÖRMEDEN ÖLÜRDÜ'

1931 yılında hazırlanan  PMF tablosuna göre kalan ömrü hesaplanan Karabulut için bilirkişi şu tespitte bulundu; " 7 Mart 1991 doğumlu Münevver Karabulut ölüm tarihinde 18 yaşındaydı. 1931 yılında hazırlanan PMF yaşama tablosuna göre kalan ömrü 47 yıldır. Buna göre kabul edilen muhtemel yaşı 18+47, yani 65'tir. Yargıtay'ca ülkemizde aktif çalışma hayatının 60 yaşına kadar süreceği kabul edilmektedir. Olay tarihinde Beşiktaş Bingül Erdem Lisesi son sınıf öğrencisi olan Münevver Karabulut'un lise eğitimini tamamlayacağı 1 Temmuz 2009 tarihi itibariyle çalışmaya başlayacağı ve ailesine destek olabileceği kabul edilecektir."

Münevver Karabulut için belirlenen tahmini ömür sonrasında anne ve babasının bu kayıptan oluşacak maddi zararlarını hesaplayan bilirkişi "Münevver Karabulut'un yaşaması halinde hangi mesleği yapıp, aylık ne kadar kazanacağı belli olmadığından Yargıtay içtihatları doğrultusunda asgari ücret üzerinden hesaplama yapılabilir. Yaşamış olsaydı elde edeceği kazancı, kendisi ile annesi ve babası ile ileride eşi ve çocukları için kullanacaktı. Ölenin aylık gelirinin yüzde 70'lik kısmı davacı hak sahipleri arasında paylaştırılacaktır. Münevver ile anne-babanın yaşları, ileride evlenecek olan Münevver'in henüz bekâr oluşu ve 2013 yılında olası evlenme, 1 yıl sonra birinci çocuk, 3 yıl sonra ikinci çocuk sahibi olacağı varsayımları gözetilerek, davacıların destek payları belirlenecektir. Buna göre de baba Süreyya Karabulut'un 19 bin 348 TL, anne Nagihan Karabulut'un 18 bin 138 TL olmak üzere toplam 37 bin 486 TL zarara uğradıkları anlaşılmıştır." diyerek tazminat miktarını belirledi.

GARİPOĞLU AİLESİ; 'TAZMİNAT MİKTARI FAHİŞ'

Karabulut ailesinin tazminat talebini katil Cem Garipoğlu'nun ailesi fahiş buldu. Aile yanıt dilekçesinde "Davacıların ekonomik durum karşısında talep ettikleri manevi tazminat miktarı fahiştir. Garipoğlu Ailesi sade bir yaşam sürmektedir ve Cem Garipoğlu olay öncesinde öğrenci olup, herhangi bir geliri bulunmadığından davanın reddine karar verelmesini talep ediyoruz" dedi.

PMF NEDİR?

Türkiye 'de yaşam sürelerinin saptanmasında PMF–1931 (Population Masculine et Feminine/Erkek ve Kadın Nüfusu) başlıklı Fransız yaşam tablosundan yararlanılıyor. Yargı ve Sosyal Güvenlik Kurumları da gelir tespit etmede bu tabloları kullanıyor. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com