Bilişim örgütleri sansür nöbetinde

Bilişim örgütleri sansür nöbetinde
İnternet ortamına yeni kısıtlamalar getirecek kanun tasarısının Meclis’te görüşülmeye başlanmasının ardından bilişim örgütleri her gün yeni bir bültenle vekilleri takipte.

Elektrik Mühendisleri Odası, Alternatif Bilişim Derneği, Bilgisayar Mühendisleri Odası, Bilişim Muhabirleri Derneği, İnternet Teknolojileri Derneği, İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu, Korsan Parti Türkiye Hareketi, Linux Kullanıcıları Derneği ve Tüm İnternet Derneği’nin oluşturduğu ‘Bilişim STK’ları’, Meclis’teki görüşmeler boyunca her gün yeni bir bülten yayınlayarak vekillerin performanslarını değerlendireceklerini duyurdu.

Vagus.tv ve ?SoundCloud’un hukuksuz bir şekilde kapalı olduğu savunulan açıklamada, “Vagus.tv sitesi sahipleri,? ?TİB’in ilan ettiği karardaki adı geçen savcılığa ulaşmışlar,? ?ancak savcı böyle bir kararın olmadığını bildirmiştir.? ?Şimdi karara itiraz edecek mahkeme ve savcılık bulamamaktadırlar.? ?Bu durum yasanın mevcut halinin bile yargı ve idari kurumlar tarafından yanlış veya kötüye kullanıldığının ispatıdır.” denildi.

Anayasanın, ifade özgürlüğü, iletişimin gizliliği, mahremiyet ve diğer ilgili maddeleri ile çelişen kanun teklifini geri çekme çağrısını yineleyen kuruluşlar , Vekillere “Bugün yaptıklarınızı tarih yazacak bunu hatırlayınız.”? uyarısında bulundu.

"SANSÜRE KARŞI 8 ŞUBAT'TA TEKRAR TAKSİM'E"

İnternet sansürüne karşı daha önce 18 Ocak’ta eylem düzenleyen Sayfalar Ortak Platformu 8 Şubat’ta herkesi tekrar eyleme çağrıyor. Platform 18 Ocak’ta da birçok kentte meydanlara çıkma çağrısı yapmış, Taksim’deki eyleme polis TOMA ve plastik mermilerle müdahale etmişti. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com