Bilmece gibi seçim

Bilmece gibi seçim
Başkan, kritik eyaletlerden gelecek sonuçlara göre daha oy sayma işlemi devam ederken belli olacak ya da yarış son dakikaya kadar çekişmeli geçecek.
ABD'de bu yılki seçimlerin kaderini kararsız eyaletler belirleyeceğinden, seçim gecesinde iki ihtimal ağırlık kazanıyor; ABD başkanı, ya daha ülkenin büyük kısmında oy sayma işlemleri devam ederken neredeyse netlik kazanacak ya da yarış son dakikaya kadar çekişmeli geçecek.
 
Seçim sandıkları, ülkedeki saat farkları nedeniyle, doğu yakasından başlamak üzere TSİ ile gece 00.00'dan itibaren kapanmaya başlayıp, 06.00'ya kadar sürecek. Bu noktada, kararsız eyaletlerin delege sayısıyla, seçim sandıklarının kapanma saatlerine bakıldığında ilginç bir tablo ortaya çıkıyor :
 
-''TSİ ile 01.00'da Virginia (13) ve Florida (29),
 
-TSİ ile 1.30'da Ohio (18),
 
-TSİ ile 2.00'da New Hampshire (4),
 
-TSİ ile 3.00'da Wisconsin (10), Colorado (9),
 
-TSİ ile 4.00'da Iowa (6) ve Nevada (6)''.
 
Seçim gecesinde sonuç ya hemen ya da en sonunda belli olacak
 
Obama'nın Florida'yı ve bunun yanında Virginia veya Ohio'yu alması halinde, daha neredeyse ilk seçim sonuçları açıklanırken, Obama zaferini ilan edebilecek.
 
İkinci ihtimal olarak, Romney'ye eğilimli görünen Florida'yı Romney'nin alması. Ama Obama'nın Virgina ve Ohio'yu kazanması, buna bir de New Hampshire'ı eklemesi halinde, yine ülkenin daha yarısı için sonuçlar açıklanırken, yeni başkan belli olacak. 
 
İkisi de eşit oy alırsa?
 
Romney Florida, Ohio, Wisconsin ve Iowa'yı, Obama da Virginia, Colorado, Nevada ve New Hamsphire'ı kazanırsa, berabere kalıyorlar. 
 
Yasalara göre ABD Başkanını yeni seçilen Temsilciler Meclisi Başkanı, ABD Başkan Yardımcısını da yeni seçilen Senato seçiyor. Bu durumda, Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi çoğunluğunu koruması beklendiğinden ABD Başkanı Mitt Romney, Senato'da Demokratlar çoğunluğunu korursa ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden olabilir, Cumhuriyetçiler çoğunluğa ulaşırsa da Romney'nin yardımcı Paul Ryan başkan yardımcısı olabilir ki, bu da doğrudan Cumhuriyetçi Parti'nin zaferi olur.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com