Bilseydim başkan olmazdım

Bilseydim başkan olmazdım
Galatasaray başkanı Ünal Aysal, SPK ve borsa olaylarına ilişkin açıklama yapmak için biraraya geldiği basın mensuplarıyla olan toplantısı sonrası neler konuşulduğu basında yer almaya başladı.
Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Galatasaray’ın Sermaye Piyasa Kurulu (SPK) tarafından olumsuz karşılanan sermaye artırımını yapma konusunda kararlı olduğunu belirtirken SPK'nın etik dışı davrandığını belirtti.
 
Ünlü Ekonomist Yavuz Semerci'nin gündeme taşıdığı Galasaray'ın sermaye arttırım kararı ve devamında küçük yatırımcı için oluşan sıkıntılar sonrasında Galatasaray Kulübü başkanı Ünal Aysal ekonomi basını temsilcileriyle buluşarak sorulara yanıt verdi. The Lira'da yer alan habere göre; gündemin ana maddesi olan sermaye artırımı noktasında ısrarlı olduklarını dile getiren Aysal konuya dair hazırlıkların yapıldığını yeni SPK düzenlemelerinin incelendiğini belirtti. 
 
Galatasaray yönetimi 2,79 milyon lira olan sermayeyi 13,9 milyon liraya yükseltirken bu rakamın kulubün şu anda ulaştığı büyüklüğün yönetilmesi için yeterli olmadığını düşünerek, ikinci bir artırım ile 55,7 milyon liraya yükseltilmesi için harekete geçmişti. Ekim sonundaki genel kurulda sermaye artırımı kararı alınmış, Galatasaray Sportif A.Ş. nakit sermaye artışı yapacağını 4 Şubat'ta KAP'a bildirmişti. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 12 Şubat'ta aldığı bir ilke karar ile payları borsada işlem gören şirketlerin bedelli ve bedelsiz sermaye artırımlarında uygulanacak kuralları yeniden belirlemişti.
 
TABLOYU GÖRSEYDİ GELMEZDİ
 
"Başvurumuz, başvuru tarihinden beş ay sonra çıkartılan kural nedeniyle olumsuz karşılandı" diyen Aysal, SPK’nın Galatasaray Sportif’in sermaye artırımını tartışmalı hale getiren frenleme kararını için SPK’nın küçük hissedarları koruduğu söylendiğini buna karşılık Galatasaray Sportif’e dava açan 16 kişi dışında yüzlerce küçük hissedar olduğunu belirtti. Aysal karar ile SPK'nın aslında bunu yaparak etik dışı davrandığını savundu. Süreçte SPK'nın vereceği kararı beklediklerini kaydeden Aysal yeni müracaatın nakdi katılım olarak yapılması kararlaştırıldığını, bıkmadan süreci koyalayacaklarını belirtti.
 
Galatasaray Sportif’in 251 milyon lira zararla iflas noktasında olduğunu da açıklayan Ünal Aysal, toplam borçların 328 milyon dolara ulaşmasıyla çarkı döndürmenin zorlaştığını belirtirken, göreve gelişini bir fıkra ile anlattı. Aysal'ın açıklamalarından çıkan nokta ise tabloyu daha önceden görmüş olması halinde bu göreve gelmek istemeyeceği yönünde oldu.
 
Radikal'de yer alan habere göre, görüşmenin satır başları ise şöyle; 
 
- Göreve geldiğimde dolapları açtıkça içlerinin boş olduğunu gördüm. Bunu bilseydim GS Başkanlığını kabul etmezdim.
- Sermaye arttırımlarına sadece 16 yatırımcı itiraz etti.
- Yüzde 0.3’lük azınlık, yüzde 99,7’lik çoğunluk hisse sahibinin menfaatini engelledi.
- Dava açacak olanlar şantaj yaptı, davaların ve itirazların geri çekilmesi için para istedi, mahkemeye başvurarak şantaj davası açtım.
- 14 Mayıs 2011’de kulüpte seçim yapıldığı gün, Galatasaray’ın 2.8 milyon TL ödenmiş sermayesine karşılık 251 milyon TL sermaye açığının olduğunu, aslında bu tabloyu da kulübün müflis olduğunun işareti olarak alınması gerektiğini anlattı.
- Böyle batık bir durumdan çıkış için, hisse satışı ile sermaye artışından başka çare yoktu. Galatasaray’ın yüklü bedelli sermaye artışlarının tartışılması yerine, kulübün 251 milyonluk sermaye açığının daha vahim olduğunu, bir tek ortağın bile başvurusu halinde iflas kararının çıkma riski olduğunu, bunun pek de tartışılmadığını düşünüyor.
- 16 kişi ipotek koymasaydı, bugün Galatasaray yatırımcısı zengindi. Sermaye artırımı yapabilseydik, azınlık yatırımcıyı memnun edecektik
- İtiraz eden yatırımcılar Galatasaraylı değil. (AAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com