Bin 300 kişilik cezaevine 1 doktor

Bin 300 kişilik cezaevine 1 doktor
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e, “Bin 300 kişilik Bakırköy L Tipi Cezaevi’nde sadece bir doktorun bulunduğu iddiası doğru mu?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı’na, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
Bakırköy L Tipi Cezaevi’nde sağlık sorunu olan hasta tutuklu ve hükümlülerin tedavisinin geciktirildiği, bin 300 kapasiteli cezaevinde sadece bir doktor bulunduğu iddialarının basına yansıdığını belirten Tanrıkulu, “İddiaya göre tutuklu ve hükümlüler revire çıkmak için günlerce, hatta haftalarca beklemek zorunda kalıyor” dedi. Tanrıkulu, Adalet Bakanı’na şu soruları yöneltti:

“Bin 300 kişilik Bakırköy L Tipi Cezaevi’nde sadece bir doktorun bulunduğu iddiası doğru mu? Doğruysa, bunun gerekçesi nedir?
Cezaevinde kaç sağlık personeli çalışmaktadır? Bu personelin niteliği nedir?

Bakırköy Cezaevi’nde kaç tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır? Bu tutuklu ve hükümlüler içinde ağır hastalık sorunu bulunan kaç kişi vardır?

Hasta tutuklu ve hükümlüler, cezaevi yönetimine şikâyetlerini bildirdikten ne kadar süre sonra doktor muayenesine çıkarılmaktadır? Bazı hastaların haftalarca sıra beklediği iddiaları doğru mudur?

Hasta tutuklu ve hükümlülerin revire çıkarılırken sıraya sokulduğu iddia edilmektedir. Bu sıralama hangi kritere göre yapılmaktadır? Ön muayene söz konusu olmadığına göre, öncelik neye göre belirlenmektedir?

Gece mesaisi bitiminde revir açık tutulmakta mıdır? Acil bir durumda müdahale edecek sağlık personeli hangi saatler arasında görev yapmaktadır?

Bakırköy L Tipi Cezaevi’nde zamanında müdahale edilmediği için bir kadın mahkûmun geçen sene kalp krizinden dolayı hayatını kaybettiği iddiası doğru mu?

Çocuk felci geçirmiş ve sağ ayağı tutmayan adli hükümlülerden Meryem Göçer’in otuz defa cezaevi yönetimine dilekçe yazdığı, ancak bu dilekçelerine yanıt almadığı iddiası doğru mudur?

Tutuklu ve hükümlülerin 16 Nisan’da Bakanlığınıza bir şikâyette bulunduğu iddia edilmektedir. Bu şikayet dilekçesine yanıt verdiniz mi? Yanıt vermediyseniz, gerekçesi nedir?”

(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com