Bin 500 ton bal rekoltesi bekleniyor

Bin 500 ton bal rekoltesi bekleniyor
Bu yıl Kütahya'nın Simav ilçe genelindeki yağışlar, arıcıların yüzünü güldürdü. Bal rekoltesinin yüzde 60 artarak Bin 500 ton olması bekleniyor.

 Bu yıl Kütahya'nın Simav ilçe genelindeki yağışlar, arıcıların yüzünü güldürdü. Bal rekoltesinin yüzde 60 artarak Bin 500 ton olması bekleniyor.

Simav Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Ramazan Çaka, bu yıl Simav genelinde etkili olan yağışların bütün tarım sektöründe olduğu gibi arıcılığa da olumlu etki yaptığını söyledi.
Çaka, içerisinde bulunduğumuz yaz döneminde fazla bir hava değişikliği yaşanmadığı takdirde Simav ilçe genelindeki bal rekoltesinde yüzde 60 oranında artış beklediklerini ifade etti.
Geçmiş yıllarda rekoltenin 800 ile bin ton civarında olduğunu anlatan Çaka, rekoltenin bu yıl Bin 500 ton dolayında olmasını beklediklerini söyledi.
Simav'ın zengin bitki örtüsü, farklı coğrafi özellikleriyle arıcılığa son derece elverişli bir ortam oluşturduğunu vurgulayan Çaka, Simav'da 5 bin civarında yerli ve fenni arı kovanı bulunduğunu kaydetti.
Simav'a bağlı Dağardı bölgesinin arıcılık yönünden son yıllarda büyük bir gelişme gösterdiğine dikkat çeken Çaka, bölgede arıcılığın gelişmesinde yörede görev yapan Tarım Danışmanlarıyla İlçe Tarım Müdürlüğü teknik elamanlarının önemli rol oynadıklarını ifade etti.
Simav arıcılığında Dağardı yöresinin çok farklı bir konumu ve vazgeçilmez bir yeri olduğunu vurgulayan Çaka,”Simav'da mevcut ballı bitki tür ve çeşitlerinin yüzde 75'inin Dağardı yöresinde bulunması büyük bir doğal zenginliktir” dedi.
Çaka, bu yıl Simav genelindeki yağışların arıcıların yüzünü güldürdüğünü ve bunun sonucu olarak da Bin 500 ton civarında bir bal rekoltesi beklediklerini ve bu günlerde erken hasat yapan arıcıların petekli balın kilosunu 30 TL'den sattıklarını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com