Bin 800'den fazla domuz gribi vakası var

Bin 800'den fazla domuz gribi vakası var
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de laboratuvarlarda kayıtlı domuz gribi vakasının bin 800'leri geçtiğini ve hastalıktan şu ana kadar 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de laboratuvarlarda kayıtlı domuz gribi vakasının bin 800'leri geçtiğini ve hastalıktan şu ana kadar 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Afyonkarahisar'da bulunan Sağlık Bakanı Akdağ, Korel Termal Otel'de düzenlenen Sağlıkta Dönüşüm Programı İl Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Toplantıya Bakan Akdağ'ın yanı sıra Vali Haluk İmga, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri, ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve daire müdürleri katıldı. Basın mensuplarının görüntü almasının ardından basına kapalı gerçekleşen toplantı yaklaşık 5 saat sürdü.
Toplantı sonrası basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Bakan Akdağ, toplantıda en önemli konunun domuz gribi olduğunu ve diğer önemli konuların konuşulduğunu vurguladı. Akdağ, 'Afyon ili değerlendirme çalışmalarımızı yaptık. Afyon'da sağlık hizmetlerimiz hangi noktaya geldi. Bundan sonra neler yapacağız. Bunları konuşarak değerlendirdik. Kuşkusuz ki bir taraftan domuz gribi ile ilgili olarak H1N1 virüsü ile yoğun biçimde çalışmalarımızı sürdürülürken, öbür taraftar 'Sağlıkta Dönüşüm Programı'
çerçevesinde diğer işlerimizi de takip ediyoruz. Bizim için, hem benim, hem bakanlık personeli hem de bilimsel konumlarımız için yoğun bir dönem. Sürekli olarak meseleyi sıcak bir şekilde takip ediyoruz' dedi.

'BİN 800'LERDEN FAZLA DOMUZ GRİBİ VAKASI VAR'
Laboratuvarlarda kayıtlı domuz gribi vakasının sayısının bin 800'leri geçtiğini söyleyen Bakan Akdağ, vaka sayısının laboratuvar sayılarına göre fazla olduğunu dile getirdi. Akdağ, 'Ama çok net olarak şunu ifade etmem lazım; bu vaka sayılarının daha çok üstünde vaka sayısının olduğunu tahmin ediyoruz. Bununla ilgili hesaplamaları da arkadaşlarımız yapıyorlar. Hastalığın yaygın görüldüğü diğer ülkelerde de bunun böyle olduğunu biliyoruz. Aslında laboratuvar teyidinin, laboratuvar incelemelerinin artık
hastaları tek tek tespit etmek için kullanmıyoruz. Hastalığın yaygınlığını belirlemek için kullanıyoruz. Dolayısıyla birçok hastadan laboratuar için numune alınmıyor, alınmasına da gerek yok. Bazı özel sağlık kuruluşları H1N1 karşısı laboratuar tekniğini yaptığını iddia edenler, bu husustan bir anlamda kendileri adına bir kazanç vasıtası haline getirenlerin varlığı bize ulaştı. Bunlara karşı vatandaşımı uyarıyorum ve arkadaşlarıma da gerekli talimatı verdim' diye konuştu.
Hiçbir özel sağlık kuruluşunun domuz gribi virüsü ile ilgili bir çalışma yapmadığını kaydeden Bakan Akdağ, şunları söyledi:
'Bu anlamda vatandaşlarımızda domuz gribine yönelik dikkatli olmalılardır. Gereksiz harcamalar içerisine girmemelilerdir. Ayıca bazı özel kuruluşların domuz gribi aşısı yapıyoruz diye normal mevsimsel grip aşısı yaptıkları bilgisi de bize geldi. Bu hususta arkadaşlarım gerekli incelemeleri yapıyorlar. Bununla ilgili bir genelgede hazırlayacağız. Vatandaşlarımızı da bu vesile ile uyanık olmaya, dikkatli olmaya çağırıyorum. Sağlık Bakanlığı'nı takip etsinler ya da kendi illerindeki Sağlık Bakanlığı
yetkililerini takip etsinler, görüşlerine başvursunlar. Gerekirse bununla ilgili telefon numaralarımız, internet adresimize müracaat etsinler ya da 184'e müracaat etsinler. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmesinler.'

'DOMUZ GRİBİNDEN DOLAYI 4 ÖLÜM VAKASI MEYDANA GELDİ'
Ankara'da Gazi Hastanesi'nde temizlik görevlisi Durmuş İlhan'ın domuz gribinden ölmesiyle ilgili açıklamada da bulunan Akdağ, bunun teyit edilmiş dördüncü ölüm vakası olduğunu belirtti. Sağlık Bakanı Akdağ, 'Daha öncede ifade ettiğim gibi bu vakaları böyle tek tek sayarak takip etmekten muhtemelen vazgeçmemiz gerekiyor. Nasıl korunacağımızın üstüne yoğunlaşmamız lazım. Bu kardeşimiz de bir hastane çalışanı. Onun için daha öncede konuştuğumuz gibi öncelikle hastane çalışanlarını pazartesi gününden itibaren süratli bir şekilde aşılayacağız.
Ben bütün sağlık çalışanlarına şu mesajı vermek istiyorum. İster beyaz önlüklü sağlık çalışanlarımız olsun, doktorlarımız, hemşirelerimiz, laboratuar teknisyenliler ve diğer beyaz önlüklüler, ister bu hastanelerde çalışan diğer kardeşlerimiz olsun temizlik işleri, yemek, güvenlik diğer benzeri hizmetlerde çalışan personelimiz için söylüyorum lütfen aşılarını yaptırsınlar. Bu hususta dedikodulara kulak asarak aşı yaptırmamazlık etmesinler. Bakın dört vakadan 2'si hastanelerde çalışan vatandaşımız çıktı. Yani iki ölüm vakası buralarda çalışan kardeşlerimizde çıktı. Ne kadar doğru bir kararla sağlık çalışanlarının hem dünyada hem Türkiye'de öncelikli aşılanması gereken grup olarak belirlendiğini buradan da görüyoruz. Sağlık çalışanlarıma sesleniyorum. Onlarla beraber hastanelerimizde çalışan bütün değerli kardeşlerime sesleniyorum. Onlar bizim için çok kıymetliler. Vatandaşımıza sağlık hizmetini onlar sunuyorlar. Lütfen pazartesiden itibaren yapılacak aşılamalara hassasiyet göstersinler ve bir an önce aşılanarak kendilerini ve ailelerini korusunlar' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com