Binalarda enerji performans yönetmeliği

Binalarda enerji performans yönetmeliği
Afyonkarahisar Belediyesi ve Makine Mühendisleri Odası Afyonkarahisar İl Temsilciliği işbirliğinde 'Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği' seminerinde sunum yapan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nde görevli Makine Mühendisi

Afyonkarahisar Belediyesi ve Makine Mühendisleri Odası Afyonkarahisar İl Temsilciliği işbirliğinde 'Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği' seminerinde sunum yapan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nde görevli Makine Mühendisi Uygur Kınay, enerji verimliliği konusunun son derece önemli olduğuna dikkat çekti.
Halk Eğitim Merkezi'de gerçekleştirilen seminerde sunum yapan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nde görevli Makine Mühendisi Uygur Kınay, enerji verimliliği için binalarda ısı yalıtım sisteminin bulunması gerektiğini söyledi. Kınay, 2000 yılında çıkan Isı Yalıtım Yönetmeliği'nden sonra yapılan binaların sadece yüzde 3'ünde ısı yalıtım sistemi olduğunu bildirerek, 'Yönetmeliği yayınlamışız fakat hayata geçirememişiz” diye konuştu.
MONTSUZ DIŞARI ÇIKMAK GİBİ
Yalıtımsız bir binanın kışın montsuz dışarı çıkmak gibi olduğunu ifade eden Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nde görevli Makine Mühendisi Uygur Kınay,”Bir bina düşünün, sürekli dışarıya ısı kaçırıyor. Siz içerde ne kadar yakarsanız, yakın ısıyı içerde hapsedemediğiniz için o binayı ısıtamazsınız. Çünkü sürekli bir kaçağınız var' dedi.
AKTİF KATILIM VE KATKI
Makine Mühendisleri Odası'nın Enerji Verimliliği Yasası'nın ilk tasarı çalışmalarından itibaren sürece aktif katılım ve katkı koyduğunu vurgulayan Uygur, 'Bu konularda üniversitelerle işbirliği yapmak, bu konunun uzmanlarıyla ve sektör temsilcileriyle bir araya gelerek bir çalışma yapılmasında katkı sunmaya çalışmıştır' dedi.
Seminere Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ın yanı sıra makine mühendisleri, inşaat mühendisleri, müteahhitler ve belediye personeli katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com