Bingöl Belediye Meclis Üyesi Ertuğrul'un istifası

Bingöl Belediye Meclis Üyesi Ertuğrulun istifası
AK Parti Grup Başkanvekili Satır:

TBMM (AA) - COŞKUN ERGÜL - AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır, Nurten Ertuğrul'un Bingöl Belediye Meclis üyeliğinden istifasının fevri olduğunu düşündüğünü belirterek, "Eğer ayırım yapılsaydı, başta birinci sıradan belediye meclis üyesi adayı gösterilmezdi" dedi.

Satır, "Bingöl'de AK Parti 1. sıradan belediye meclis üyeliğine seçilen Nurten Ertuğrul'un, Bingöl Belediye Başkanı seçilen Yücel Barakazi'nin ilk toplantıda, Başkanvekilliği ve yardımcılığı için kadınlara görev vermeyeceği dediğini iddia ederek istifa etmesini AA muhabirine değerlendirdi.

AK Parti'nin kurulduğu günden bugüne kadar kadınlara; gerek karar mekanizmalarında gerekse teşkilatlarda, gerek iş dünyasında gerekse eğitim hayatında büyük görevler verdiğini vurgulayan Satır, AK Parti'nin aynı zamanda özel bir kadın kolları yapılanması olan, ana kademelerinde ve gençlik kollarında kadına yer veren bir parti olduğunu kaydetti.

Satır, bu yerel seçimde de çok sayıda kadın belediye meclis üyesini aday gösterdiklerini ve seçildiklerini söyledi.

Bingöl Belediye Başkanı seçilen Yücel Barakazi'nin Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olduğunu, Köln Üniversitesi'nde felsefe üzerine yüksek lisans yaptığını, çok iyi derecede Almanca, Arapça, İngilizce ve Farsça konuşabildiğini anımsatan Satır, "Yücel Barakazi, aldığı eğitim ve kültür seviyesiyle o lafları söyleyebilecek birisi değil. Zaten kendisinin, o sözleri söylemediğine dair basında yer alan beyanları da var, biz de bu beyanlarını esas alıyoruz" dedi.

Satır, tavsiye kararı olarak, bütün belediyelerde kadın belediye başkan yardımcısı olmasından memnun olacaklarını AK Parti Genel Merkezi olarak açıkladıklarını ifade ederek, "Ama bu, tavsiye niteliğindedir, yüzde yüz olacak diye bir şey yok. Çünkü bazı yerlerde seçilmişlerden, bazı yerlerde de belediyede çalışanlardan başkan yardımcısı oluyor. Bu, o ilin ihtiyaçlarına ve daha verimli çalışmaya göre karar verilen bir durumdur" diye konuştu.

Bingöl Belediye Meclis üyeliğinden istifa eden Nurten Ertuğrul'un da son derece çalışkan ve başarılı bir arkadaşları olduğunu kaydeden Satır, "Eğer ayırım yapılsaydı, başta birinci sıradan belediye meclis üyesi adayı gösterilmezdi. Üstelik belediye meclisine de 3 kadın seçiliyor. Ben istifasının fevri olduğunu düşünüyorum, biraz da duygusal bir şekilde bu kararı vermiş anlaşılan. Daha sakin davransaydı, konu bu noktaya gelmezdi" sözlerini sarfetti.

AK Parti Grup Başkanvekili Satır, kadınları ana kademe, gençlik kolları ve kadın kollarında siyasete hazırladıklarını belirterek, AK Parti'li kadın milletvekili sayısının her seçimde arttığını, bu dönemde de İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın TBMM Başkanvekili, kendisinin de grup başkanvekili olduğunu söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com