Bingöl Cezaevi'nden firara 8 yıl istemi

Bingöl Cezaevinden firara 8 yıl istemi
Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı, Bingöl M Tipi Cezaevinde yaşanan firar olayına ilişkin soruşturmasını tamamladı

BİNGÖL (AA) - İBRAHİM YAKUT / ABDULLAH ÇELİK - Bingöl M Tipi Cezaevindeki firar olayının ardından başlatılan soruşturma tamamlandı. Cezaevinden kazılan 63 metre uzunluğundaki tünelin 2012 yılının başından itibaren hazırlanmaya başlandığı varsayımı üzerine 22 aylık süre içerisinde söz konusu koğuşlarda kaldıkları tespit edilen 43 tutuklu ve hükümlü hakkında dava açıldı.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.  İddianamede, 25 Eylül 2013'de yaşanan cezaevinden firar olayına ilişkin detaylar yer aldı.

Olayın, terör örgütü PKK mensubu tutuklu ve hükümlülerin kaldığı B5 ve B6 nolu koğuşlarına sabah sayımı öncesinde ekmek dağıtımı için giden infaz koruma memurları tarafından fark edildiği belirtilen iddianamede, "B5 nolu koğuşun tabanının delinerek B6 nolu koğuşa geçildiği ve buradan da mutfak kısmında bulunan buzdolabının altındaki karolar kaldırılarak cezaevinin doğu kısmındaki 5 nolu gözetleme kulesi tarafından tel örgülerinin dışına kadar yaklaşık 63 metre uzunluğunda tünel kazıldığı, her iki koğuştaki 18 mahkumun tamamının bu tünelden firar ettikleri anlaşılmıştır" denildi.

Başlatılan çalışmalar sonucunda 18 firariden Ekrem Taş dışındaki 17'sinin bir gün sonra yakalandıkları vurgulanan iddianamede, şüphelilerin susma hakkını kullanarak ifade vermedikleri kaydedildi.

- Tünelin hazırlanmasına 22 ay önce başlandığı varsayımı

İddianamede, olay yerinde yapılan incelemelerin ardından teknik bilirkişi heyetince hazırlanan rapor sunucu, suça konu tünelin 2012 yılının başından itibaren kazılmaya başlandığı varsayımına ulaşıldığı ifade edildi.

Bu çerçevede yürütülen çalışmalar kapsamında suça konu koğuşlarda tutuklu ve hükümlü olarak kalan kişiler hakkında da "firar eden şüphelilerin eylemlerine iştirak ettikleri" iddiasıyla soruşturma başlatıldığı kaydedilen iddianamede, şu görüşe yer verildi:

"Tünelin 2012 yılı başı ile 25 Eylül 2013 arasında kazılarak tamamlandığı varsayımına dayalı olarak tespit edilmiştir. Şüphesiz ki suça konu tünelin inşaat süresi kesin olarak belirlenemediğinden bu tespitin de kesin olduğundan bahsedilemez. Dolayısıyla bu koğuşlarda belirtilen zaman aralığında kalmış olmasına rağmen tünel kazıldığı zamana denk gelmemiş veya bundan öte kaldığı tarihte tünel kazımı olmasına rağmen bu işten haberi olmamış, hiç iştirak etmemiş şüpheliler olabilir. Ancak suça konu koğuşların siyasi koğuş (PKK hükümlü ve tutuklularının kaldığı konuşlar) oluşu, fiili hayatta bu koğuşlarda kalan tutuklu ve hükümlülerin cezaevi ortamında birlikte hareket ettikleri, nitekim firara konu her iki koğuşta aralarında henüz cezası kesinleşmemiş veya kesinleşmiş cezasına göre çok az bir mahkumiyeti kalmış kişilerin de dahil olmak üzere tamamının birlikte firar etmiş olmalarının bu birlikte hareket olgusunu ortaya koyduğu bu hususlar göz önüne alındığında suça konu koğuşlarda kalarak bu birlikteliğe dahil olmuş olan şüphelilerin suça konu tünelin kazılmasına iştirak ettikleri yönünde haklarında kamu davasının açılmasını gerektirir yeterlikte şüphe oluşmuştur."

- Ceza istemi

İddianamede, 43 şüpheli hakkında ceza infaz kurumunun zeminini kazarak koğuşların duvarını deldikleri için "Kamu malına zarar vermek", tünel vasıtasıyla kurumdan firar etmeye çalıştıkları nedeniyle de "Hükümlü veya tutuklunun kaçması" suçlarını işledikleri gerekçesiyle 8'er yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmaları talep edildi. 18 yaşından küçük olduğu gerekçesiyle bir kişi hakkında da ayrı bir soruşturma yürütüldüğü bildirildi.

Şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

- "Örgüt üyeliği" suçuna takipsizlik

Bu arada Bingöl M Tipi Cezaevindeki firar olayının örgütsel bağlantısını soruşturan TMK'nın 10. Maddesiyle Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da  şüphelilerin eyleminin "örgüt üyeliği" kapsamında değerlendirilemeyeceğine karar verdi. Soruşturmanın bu yönüyle ilgili "takipsizlik" kararı veren savcılık, dosyayı Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Bingöl M Tipi Cezaevinden 25 Eylül 2013 günü 18 kişi firar etmiş, bir gün sonra 17'si yakalanmıştı. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında cezaevi müdürü ve 4 kişi açığa alınmıştı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com