Bingöl'ün bacasız fabrikası

Bingölün bacasız fabrikası
Bingöl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, öğrencilerin geçen yıl ürettiği malzemelerin satışından 1 milyon lira ciro yaparak, 277 bin lira vergi ödedi

BİNGÖL (AA) - AYDIN ARIK - Bingöl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde öğrenciler tarafından geçen yıl üretilen eşyaların satışından 1 milyon lira elde edildi, devlete 277 bin lira vergi ödendi.

Ürettikleri ürün ve elde edilen gelirle fabrikalara taş çıkartan Metal Teknolojileri ve Mobilya İç Mekan Bölümü'nün öğrencileri bir yandan meslek öğrenirken, diğer yandan kazandıkları parayla aile bütçelerine katkı sunuyor.

Bingöl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Abdulselam Begiç, AA muhabirine, okulda bin 200'ü örgün, 500'ü mesleki açık öğretim lisesi olmak üzere bin 700 öğrencinin eğitim gördüğünü ifade etti.

Begiç, öğrencilerin eğitim amaçlı yaptığı ürünlerin satışından elde ettikleri gelirle geçen yıl 277 bin lira vergi ödeyerek devlet bütçesine katkı sağladıklarını söyledi.

Okulda 2010 yılından bu yana atölye faaliyetleri ve döner sermaye çalışmalarının aktif olarak devam ettiğini vurgulayan Begiç, özelikle Metal Teknolojileri ve Mobilya İç Mekan Bölümü'nde eğitim gören öğrencilerin öncelikle meslek öğrendiklerine işaret etti.

Begiç, öğrencilerin lise son sınıfa geldiklerinde döner sermayeden para almaya başladıklarını kaydederek, "Okulumuz Bingöl'ün bacasız fabrikası gibi çalışıyor. 2013 yılında yaklaşık 1 milyon lira ciro yaptık, 277 bin lira vergi ödedik. Personele 206 bin, öğrencilere de 65 bin lira katkı sunduk. Bu yıl ki hedefimiz 2 milyon lira ciro ile devlete 700 bin lira vergi ödemek" dedi.

- "Öğrencilerimiz birer usta gibi çalışıyor"

Begiç, Türkiye'nin farklı illerindeki kamu kurum ve kuruluşlar ile özel sektörden sipariş aldıklarını dile getirerek, okuldaki atölyelerde bulunan makinelerin birçok sanayi kuruluşunda dahi bulunmadığını kaydetti.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi kapsamında atölyelerdeki tüm makineleri yenilediklerine dikkati çeken Begiç, şöyle konuştu:

"Öğrencilerimiz birer usta gibi çalışıyor. Masa, sandalye, sıra, mobilya ürünleri, okul masası gibi birçok ürünü atölyelerimizde yapıyoruz. Makine konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Bu yılın ilk 4 ayında 350 bin lira ciro yaptık. Öğrencilerimiz okullar tatil olduğunda da gelip çalışmaya devam ediyorlar." 

Mobilya iç mekan bölümü öğretmeni Osman Akkurt ise öğrencilere mobilya sanatına yönelik de eğitim verildiğini vurgulayarak, okuldan mezun olanların yetişmiş kalifiye eleman olarak iş hayatına hazır hale geldiğini belirtti.

Birçok firmanın yetişmiş kalifiye iş gücü ihtiyacını mezun olan öğrencilerden temin ettiğini anlatan Akkurt, "Öğrencilere dolap, masa, sehpa gibi mobilya malzemelerinin yapımı konusunda eğitim veriyoruz. Öğrencilerimizin ilgisi çok yüksek. Meslek öğrenirken para da kazanıyorlar" dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com