Binler Adliye'nin önünde

Binler Adliye'nin önünde
12 Eylül Davası'nda yargılanan dönemin generalleri Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya'yı protesto etmek için binlerce eylemci Ankara Adliyesi önünde toplandı.

Eylemciler, "Evren yetmez, işkenceciler yargılansın" şeklinde sloganlar attı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!  

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN! (BÖLÜM 2)

12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştiren dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın "TC Anayasası'nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya ve anayasayla teşekkül etmiş olan TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya, cebren teşebbüs etmek suçları"ndan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması bugün görülmeye başlandı.

Davanın sanıklarını ve 1980 darbesini gerçekleştiren dönemin tüm sorumlularını protesto etmek için binlerce gösterici adliye önünde toplandı. Adliyenin önü eylemciler tarafından "Son sözü direnenler söyleyecek. Vardık, varız, var olacağız", "Darbecilerle vicdan ve adalet önünde hesaplaşmak için adalet nöbetindeyiz",  "İki 12 Eylül'den de hesap soracağız", ''12 Eylül'ü Unutmadık, Affetmiyoruz'' ve ''Paşalar da Maşalar da Yargılanacaklar''yazılı pankartlarla donatıldı.

Adliye önüne ÖDP ve 12 Eylül'ü Yargılama Platformu tarafından kurulan eylem otobüslerinde dönemin mağdurlarıyla 1980 darbesi sürecinde hayatını kaybeden kişilerin aileleri konuşmalar gerçekleştirdi.

Eylem, göstericilerin eylem otobüsü üzerinden 1980 sürecinde yaşamını yitirenlerin isimlerinin okunması ve göstericilerin de "yanımızda" diyerek yanıt vermesiyle başladı. Ardından darbe sürecinde yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Eylem otobüsü üzerinde konuşan dönemin mağdurları Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasının 12 Eylül sürecini aklamaya yetmeyeceğini, dönemin tüm sorumlularının yargılanması gerektiğini ileri sürdü.

Konuşmacılar, "İki generalin yargılanması yetmez. Tüm suç ortakları, tüm işkenceciler yargılanmalıdır" dedi. Bu arada göstericilerin de hafızalara "Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek" olarak kazınan sloganı değiştirerek, "Gün gelecek, devran dönecek, darbeciler halka hesap verecek" şeklinde kullandı. "Bu dava sahipsiz değil, paşalar da maşalar da hesap verecek" yazılı dövizlerle adliye önünde biriken kalabalık, seslerini mahkemeye duyurmak için hep bir ağızdan "Darbeciden hesabı devrimciler soracak" diye haykırdı. Eylem, dönemin mağdurlarının ve hayatını kaybeden kişilerin yakınlarının eylem otobüsü üzerinden yaptığı konuşmalarla sürüyor.

KATILANLAR

Adliye önünde gerçekleştirilen protesto eylemine, çok sayıda sendika, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti destek veriyor. Eyleme destek veren gruplar arasında, 78'liler Girişimi, 78'liler Federasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, KESK, DİSK, TMMOB, TTB, ÖDP, EMEP, EDP, ÖSP, TKP, UİD-DER, Partizan, ESP, Sosyalist Gençlik Birliği ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com