Binlerce balığın hesabını kim verecek?

Binlerce balığın hesabını kim verecek?
Rize’nin Güneysu İlçesi'nde aralarında sazan ve alabalıkların yer aldığı çok sayıda balık öldü
Rize’nin Güneysu İlçesi'nden geçen Güneysu Deresi ile aynı sudan beslenen bir alabalık çiftiğinde, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Su Ürünleri Fakültesi’nin deney balıklarının da bulunduğu binlerce balık öldü. Olaya dere üzerinde yapımı süren hidroelektrik santrali (HES) projesi kapsamında inşa edilen istinat duvarlarının yapımında kullanılan çimentoya katılan bir kimyasal madde sızıntısının yol açtığı iddia edildi. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.
 
Bu sabah saatlerinde Güneysu Deresi üzerinde, aralarında sazan ve alabalıkların yer aldığı çok sayıda ölü balık görenler, durumu yetkililere bildirdi. Aynı suyla beslenen Dört Mevsim Alabalık Çiftliği'nde de aralarında yarım metre boyunda ve 3 ila 5 kilo ağırlığındaki anaç türlerinin de yer aldığı 2 bin 500’ün üzerinde balığın öldüğü saptandı.
 
RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi’nin çiftlikte bulunan deney balıkları da telef oldu. Olayın ardından Devlet Su İşleri yetkilileri bölgeye gelerek toplu balık ölümleri ile ilgili inceleme başlattı. Balık ölümlerine dere üzerinde yapımı süren HES projesi kapsamında dere kenarına yapılan istinat duvarlarının inşasında kullanılan çimentoya katılan bir kimyasal madde sızıntısının yol açtığı ileri sürüldü. 
 
'DEREMİZİ KURTARALIM'
 
Yöre sakinlerinden Mehmet Yıldız da gece dereye zehir verildiğini öne sürdü. Yıldız, "Deremizi kurtaralım. Zehri dereye verdiler, balıkları katlettiler. Biz bu derede balık tutuyoruz, yüzüyoruz. Dere bizim hayatımız. Biz deresiz yaşayamayız" derken, Yılmaz Kenanoğlu da "Bu balıkların ölüm sebebi HES’lerdir. Başka söylenecek bir şey yok" diye konuştu.
 
BİNLERCE BALIĞIN HESABINI KİM VERECEK?
 
Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan da önceki gün Çayeli İlçesi’nde bugün de Güneysu’da toplu balık ölümlerinin yaşandığını belirtere, olaya HES projeleri sırasındaki beton dökümleri ve duvar çalışmaları sırasında kullanılan çimentoya katılan kimyasal bir maddenin yol açtığını öne sürdü. Şan, şunları söyledi:
 
"HES’ler için hazırlanan betonun kirli suları dereye bırakılıyor. Aslında bu suların önce dinlendirilmesi, bekletildikten sonra dereye bırakılması gerekir. Ama kontrolsüz bir şekilde dereye bırakılıyor. Derelerdeki canlı yaşamı tamamen ortadan kaldırıyorlar. Sadece balıkları değil deredeki diğer mikroorganizmalarda yok oluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu derelerde bir tane balık tutan vatandaşa 600 lira para cezası keserken burada HES firmalarının ve beton santrallerinin öldürdüğü binlerce balığın hesabını kim nasıl verecek?" (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com