Binlerce kişi çatışma ortasında sıkıştı

Binlerce kişi çatışma ortasında sıkıştı
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Halep'te binlerce Suriyelinin ordu ile muhalifler arasındaki çatışmalarda sıkışıp kaldığını bildirdi.
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcüsü Melissa Fleming, kuruluşun merkezinin bulunduğu Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, korku dolu binlerce Halepli'nin okullara, camilere ya da kamu binalarına sığındığını, bu arada komşu ülkelere kaçışınsa sürdüğünü belirtti.
 
Fleming, kamu binalarına sığınanların kentten kaçış imkanı olmayan ya da kaçışı tehlikeli bulan kişiler olduğunu söyledi.
 
Sözcü, yaklaşık 7 bin kişinin üniversite yurtlarına, çok daha fazla sayıda kişinin de her biri 250-300 kişi barındıran 32 okula sığındığını, kentin içinde evlerinden olanların sayısının 15 bin ila 18 bin olduğunu ifade etti.
 
BM kuruluşunun Suriye Kızılayı'na, Halep'te dağıtılmak üzere Şam'dan şilte, battaniye, çarşaf, mutfak malzemesi, benzin bidonu ve çocuk bezi gönderdiği de belirtildi.
 
BM insan hakları yetkilisi Valerie Amos da Kızılhaç ve Suriye Arap Kızılayı'na dayanarak, büyük çatışmaların hafta sonunda başladığı Halep ve çevresindeki bölgelerden cumartesi ve pazar günü yaklaşık 200 bin kişinin kaçtığını bildirmişti.
 
Öte yandan BMMYK, Irak savaşından kaçarak Suriye'ye sığınan Iraklıların şiddetten kaçmak için ülkelerine dönmeye başladığını bildirdi.
Son 10 günde ülkesine dönen Iraklı sayısının 20 bin olduğu kaydedildi. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com