Binlerce Memura Zam Müjdesi!

Binlerce Memura Zam Müjdesi!
Meclis'ten memura zam müjdesi çıktı. Sendikalı memura 3 ayda bir 45 lira prim ödenecek. Sözleşmeli memura 89 lira aile yardımı verilecek. Emekli memura 250 liralık jest yapılacak..

Kamu alacaklarını yeniden yapılandıran torba yasa tasarısından toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren sürpriz maddeler çıktı. Tasarı yasalaştığında, işverene 10 yıl boyunca prim desteğinden ev kadınına yasal statüye, vapuru kaçıran özürlü memura işe gelmeden çalışma hakkından hamilelere gece nöbeti yazılmamasına kadar birçok yeni düzenleme yaşama geçecek.

MEMURUN ÜCRETİ ARTACAK
Bir milyonu aşkın sendikalı memura 3 ayda bir 45 lira sendika primi ödenecek. (Aylık 10 lira olarak ödenen prim Anayasa Mahkemesi kararı nedeniyle yaklaşık bir yıldır verilmiyordu.) Bu düzenlemeyle sendikaların düşmeye başlayan üye sayısı da artacak. Artık sözleşmeli memur da aile yardımı alabilecek. Mevcut uygulamaya göre memurların 89 lira olarak aldıkları aile yardımı sözleşmeli memura verilmiyordu. Ayrıca aile yardımında iki çocuk sınırlaması da kaldırılıyor. Sözleşmeli memur da sendikalı olabilecek. Memurların emekli olurken bir defaya mahsus aldıkları 500 lira tutarındaki ödeme 750 liraya çıkarılacak. Belediye ve il özel idarelerindeki ihtiyaç fazlası işçiler Emniyet ve Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilecek. Uzun yıllardır tartışma konusu olan "fişleme" tarihe karışıyor. Artık memur için sicil kaydı tutulmayacak. Bunun yerine başarılı personel ödüllendirilecek. Memura, kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığı halinde 18 aya kadar, diğer hastalık hallerinde ise 12 aya kadar izin verilecek. İşçi şikâyetlerini inceleme yetkisi iş müfettişlerinden alınarak memurlara verilecek. Böylece şikâyetlerin 15 gün içinde sonlandırılması sağlanacak. Bakanlıkların uzman kadroları aynı seviyeye getirilirken görev unvanı uzman olanların maaşı derecesine göre değişecek. Uzman maaşları 2 bin 970 liraya kadar çıkacak. Burslu olarak ya da bütçe imkânlarıyla yurtdışına gönderilen, sürekli görevle yurtdışına atanan memurlar veya yurtdışına kamu kurumlarınca gönderilen öğrencilerin memur eşlerine 8 yılı geçmemek üzere aylıksız izin verilebilecek. Hamile memurlar gece nöbeti tutmayacak. Hamileliğin 24'üncü haftasından itibaren ya da doktor raporuyla daha önceki süreler için gece nöbeti yazılamayacak.

İŞVERENE 10 YIL PRİM MÜJDESİ PAKETE GİRDİ
Meclis'e sunulan 113 maddelik tasarıya, İstihdam Paketi, sosyal güvenlik mevzuatında yenilikler ve memurlar için getirilen haklar da girdi. Paketin en önemli ayaklarından birini işsizliğin kalıcı olarak çözülmesi için 10 yıl boyunca uygulanacak istihdam teşviki oluşturuyor. İstihdam yaratan işverenin ödemesi gereken SSK primleri 10 yıl boyunca İşsizlik Fonu tarafından karşılanacak. İstihdam teşvikleri 31 Aralık 2015 tarihine kadar uygulamada olacak. Bu tarihten sonra da 5 yıl daha uzatmaya Bakanlar Kurulu yetkili kılınıyor. Teşviklerden 18-29 yaş arasındakiler, kadınlar ile mesleki eğitim alanlar ve mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlar yararlanacak. Krizde kısa çalışma ödeneğinin kapsamı genişletiliyor. Bölgesel ve sektörel krizler için de bu ödenek devreye girecek.

Görev zararı incelemeye alınacak
Hazine Müsteşarlığı'nca görev zararı kapsamında yapılan ödemeler, usule uygun olarak incelenecek. İnceleme sonucunda arada fark oluşursa taraflar yükümlülüklerini faizsiz olarak yerine getirecek. Devlet vatandaşa yaptığı fazla ödemeden dolayı faturayı kendine çıkaracak. Bu alacaklar 24 ay faiz uygulanmadan tahsil edilecek.

Trafik pulu camdan kalkıyor
Araçların ön camına yapıştırılması zorunlu olan taşıt pulu uygulaması kaldırılıyor. Trafik kazası geçirenler üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının sundukları sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Bunun bedeli kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacak.

Özürlüye evden çalışma hakkı
Özürlü memurlar kötü hava koşulu ve ulaşım şartları gibi nedenlerle işe gelmeden evinden çalışabilecek. Özürlü istihdam eden işyerlerinde asansör, merdiven gibi özürlülerin ihtiyacı olabilecek teknik ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanacak. Özürlü memura çalıştığı kurumda isteği dışında gece nöbeti yazılamayacak. Uzaktan ve evden çalışmaya da yasal güvence getiriliyor. Evinde çiçek, halı, dantel, sepet gibi ürünler üreten kadın da İş Kanunu kapsamına alınacak.

ÖTV artışı yok
Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, yapılandırma tasarısı kapsamında, alkollü içkiler ve diğer ürünlerde yeni bir Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammının söz konusu olmadığını bildirdi. Ağbal, "Üzerine basa basa söylüyorum, ne alkollü içkilerde, ne başka bir üründe, hiçbir şekilde 1 kuruşluk dahi ÖTV zammı söz konusu değildir. Vergi artışı olmayacaktır" dedi.

Part time çalışana işsizlik maaşı
Yarım gün çalışanlar ile isteğe bağlı sigortalılara işsizlik maaşı verilecek. Normal çalışanlar için geçerli olan 600 gün prim ödenmesi ve son 120 gün aralıksız çalışma şartı bu kişiler için kaldırılacak. Yeni işe başlayanlar için 3 ay olan deneme süresi 2 aya indiriliyor.

Kara liste TBB'ye geçiyor
Halen Merkez Bankası bünyesinde olan "Risk Merkezi", Bankalar Birliği nezdinde yeniden yapılandırılacak. Böylece, bankaların silmekte direndiği kara liste konusunda Bankalar Birliği etkin rol üstlenebilecek. Kredi kuruluşları ile kurulca uygun görülecek finansal kuruluşlar, Risk Merkezi'ne üye olmak zorunda olacak. Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun Merkezi İstanbul olacak.

Elmaslar yastık altından çıkacak
Yastık altındaki birikimi ekonomiye kazandırmak amacıyla mükelleflerin ellerinde bulunan belgesiz mallar da kayıt altına alınacak. Altın ve elmas gibi kıymetli madenler yüzde 2.5 oranında vergi ile kayıt altına alınabilecek. Yüzde 10 vergi ödenmesi halinde işletmeler kasa mevcutlarını da kayıt altına alabilecek. Tasarı ile kıymetli maden ve ziynet eşyası imalatı ve ticareti faaliyetinde bulunan mükelleflerin işletmelerde mevcut olmasına rağmen kayıtlarında yer almayan kıymetli maden ve taşları, ziynet eşyaları kayıt altına alınacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com