Bir Akit geleneği: Ölene saygısızlık...

Bir Akit geleneği: Ölene saygısızlık...
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Oktay Ekinci'nin vefatı Akit yazarı Ali Karahasanoğlu'nun ağzını sulandırdı...

Ali Karahasanoğlu, bir Akit geleneği olan 'ölenin arkasından saygısızlık' ekolünü devam ettiren bir köşe yazısıyla merhum Oktay Ekinci'nin anısını daha cenazesi kaldırılmadan kirletti.

Ekinci'nin, muhtelif mekanlara cami yapılması ve Ayasofya'nın ibadete açılması ile ilgili görüşlerini çarpıtarak, Oktay Ekinci'yi 'cami düşmanı' olarak yansıtan Akit yazarı, cenazenin bir camiden kaldırılmasına da karşı...

İşte o utanç yazısı:

Oktay Ekinci ölmüş..
Muhtemelen bir camiden, cenazesi kaldırılacak..
Cenazesi camiden kaldırılacak olan Oktay Bey’in, hayatta iken camilerle arasının nasıl olduğunu, kendi sözlerinden aktaracağım.
Amacım, Oktay Bey’i kötülemek değil..
Oktay Bey artık cevap verebilecek  veya, hatasını düzeltebilecek durumda da değil..
Ama hayattakilere ders olması için, Oktay Bey’in cami ile ilgili sözlerini sizlere aktarayım..
Herkes kendi dersini, kendi penceresinden çıkarsın..
Oktay bey, Kadıköy Göztepe’de, eski eşya deposu olarak kullanılan bir arsada cami yapılması teklifine karşı, düşüncelerini şöyle açıklamıştı:
“İstanbul’da artık cami de dahil olmak üzere, nereye ne yapılması gerektiğine karar vermek için öncelikle bu büronun araştırmalarına, görüşlerine başvurmak gerekiyor..
Nereye cami gerekiyor, nerede cami fazlası var bunu belirlemeli. Göztepe’de olduğu gibi yeşil alan talanına yol açmadan, gerçekten ihtiyaç olan cami yerlerini saptadıktan sonra belediye meclisi de bunu rehber alarak karar vermeli. Göztepe gibi örnekler, belediyenin kendi bilimsel organlarını da işlevsiz kılan, bu merkezi bile önemsemeyen bir anlayışın ürünü.’’ 
Hem cami yapımı için bir büro kurulmasını öneriyor.. Hem de daha o büro kurulmadan, büronun vereceği kararı, kendisi veriyor: “Göztepe’ye cami gereksiz.. Yeşil talanı.”

Ali Karahasanoğlu'nun köşe yazısına (eğer ki devamını okumaya içiniz elverirse) buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com