Bir Aspirin mucizesi daha

Bir Aspirin mucizesi daha
Aspirin'in bir yararı daha ortaya çıktı…

ABD'de yapılan bir araştırmada günde düşük dozda alınan Aspirin'in bir tür meme kanserinin ilerleyişini engellediği ortaya çıktı.
 
ABD'nin Kansas City kentindeki Emekliler Tıp Merkezi ve Kansas Üniversitesi Tıp Merkezi'nin ortaklaşa yaptığı araştırmada laboratuvar ortamında düşük doz Aspirin verilen farelerdeki tümörün gelişmesinin azalttığı ve kanserin yayılmasını durdurduğu görüldü.
 
İlacın meme kanseri hücrelerinin dirençli şeklini durdurduğu ve onları tedaviye karşı savunmasız bıraktığı belirtildi. Buna göre düşük dozda Aspirin alan kadınlardaki meme kanserinin agresifliği kırılmış oluyor. Uzmanlar bu ilişkinin daha önce fark edilmediğni söyledi.
 
Kansas Üniversitesi'ndeb Prof. Sushanta Banerjee "Hücreyi hedeflemezseniz herhangi bir etki yapmaz. Kanser kötüye gider" dedi.
 
American Society for Biochemistry and Molecular Biology dergisinde yayımlanan çalışmayı değerlendiren Banerjee, Aspirin'in çoklu metabolik yollara saldırma kapasitesinin onu kansere karşı etkili ilaç yaptığını söyledi. Banerjee "Kanser tek genli hastalık değil. Çoklu genlerle ilişkili" dedi.
 
Daha önce yapılan araştırmalarda Aspirin'in kolorektal kanser riskini düşürdüğü belirtilmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com