Bir ayda 25 milyon dakikayı bu işe harcadık

Bir ayda 25 milyon dakikayı bu işe harcadık
Masajından, tatiline, yemeğinden kursuna kadar internette fırsat arayanların sayısı 3.4 milyonu aştı...

Türkiye'deki fırsat sitelerinin tekil ziyaretçi sayısı 3.5 milyona, aylık ziyaret sayısı da 9 milyona dayandı. ABD merkezli dünyanın önde gelen dijital ölçümleme şirketi Comscore'un “Türkiye Grup Alışveriş Pazarı Haziran 2011” raporuna göre Türkiye'deki toplam internet kullanıcılarının yüzde 15'i akşam yemeğinden masaja, konser biletinden yabancı dil kursu ve spor salonu üyeliğine kadar satın almalarını internetteki grup fırsat siteleri üzerinden yapıyor.

7.3 DAKİKA HARCANIYOR
Haziran ayı verilerine göre tekil ziyaretçi 3.4 milyonu aşan kupon ve fırsat sitelerinin aylık ziyaret sayısı da 8.7 milyonu aştı. Türkiye'de günde ortalama 264 bin kullanıcının bu sitelerde harcadığı toplam süre de aylık yoplam 25 milyon dakikayı buldu. ComScore'un verilerine göre toplam aylık sayfa gösterimi 37 milyon olan grup alışveriş sitelerinde, ortalama bir kullanıcının harcadığı süre ise 7.3 dakika. Kullanıcılar bu sitelere her girdiğinde en fazla 13.3 dakika en az ise 1 dakika harcıyor.

NETE HER GİRİŞTE 30 DAKİKA GEÇİRİYORUZ
Türkiye'deki toplam internet kullanıcı sayısının 23 milyon olarak hesaplandığı ComScore'un araştırmasına göre, Türkiye ayda toplam 43 milyar dakikasını internette geçiriyor. Aylık toplam 79 milyar internet sayfası ziyaret edilirken, Türk internet kullanıcısı her internete girdiğinde ortalama 30 dakikasını sanal âlemde geçiriyor. Rapora göre ziyaretçi başına ayda ortalama 60 kez internete girilen Türkiye'de, her gün internete giren ziyaretçi sayısı 13.9 milyonu geçiyor.

SANAL ALIŞVERİŞTE ÖĞRENCİLER İLK SIRADA
IAB Türkiye'nin internet kullanımı ve internetten alışveriş konusunda yaptığı İnternet Ölçümleme Araştırması'na göre de Türkiye'de internetten alışveriş yapanların sayısı 2.4 milyonu buluyor. Sanal alışveriş yapanların mesleki dağılımında yüzde 25 ile öğrenciler ilk sırada. İkinci sırada yüzde 20'lük pay ile özel sektör çalışanları yer alırken, üçüncü sırada yüzde 14'lük pay ile orta seviye yöneticiler bulunuyor.

% 16 HİÇ SANAL ALIŞVERİŞ YAPMAMIŞ
Sanal alışverişi tercih edenlerin yüzde 35'i son 3 ay içinde sadece 1-2 kez alışveriş yaparken, 3 aylık dönemde 3 ile 5 arası internet alışverişi yapanların oranı yüzde 27, 6 ile 10 arası alışveriş yapanların oranı yüzde 11, 10'dan fazla yapanların oranı ise yüzde 14 seviyesinde. Son 3 ayda sanal alışveriş yapmayanların oranı ise yüzde 16'nın üzerinde.

ORTALAMA 11 SAYFAYA BAKILIYOR
Veriler, kullanıcıların bu sitelerden herhangi birine girdiğinde ortalama 11 sayfaya göz attığını ortaya koyarken, en az 2 sayfayı en çok ise 16 sayfayı inceliyorlar. Yine kullanıclar ayda ortalama 2.6 kez fırsat sitelerine ilgi gösteriyor. Grup satın alma sitelerinde ziyaret başına harcanan süre de ortalama 2.9 dakika.

HT

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com