Bir bardak çay fiyatına bir kilo vişne

Bir bardak çay fiyatına bir kilo vişne
Bir günde 500 ton vişnenin toplandığı Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde üreticiler vişne fiyatının düşüklüğünden yakınıyor.
Bir günde 500 ton vişnenin toplandığı Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde üreticiler vişne fiyatının düşüklüğünden yakınıyor. 
Pazarlar ilçesinde vişne sezonu tüm hızıyla devam ediyor. İlçenin tek geçim kaynağı olan meyveciliğin son yıllardaki durumu insanların hayat şartlarını zorluyor. Bu yıl kiraz sezonu rekoltesinin yüksek olmasına rağmen fiyatın düşük olması üreticileri üzmüştü. Üreticilerin Vişne sezonundan beklentileri de boş çıktı. İlçede günlük 500 tonun üzerinde vişne toplanmasına rağmen vişnenin kilosunun bir bardak çay fiyatında olması üreticileri kara kara düşündürüyor.
Vişne sezonunun hızla devam ettiği ilçede vişnenin kilosu 1 liradan alınmaya devam ediyor. İlçede vişne toplamak için işçinin yevmiyesi 30 lira olması vişne üreticilerinin işini zorlaştırılıyor. Üreticiler gübre, mazot ve tarım ilacı almakta güçlük çektiği, ayrıca yüksek miktardaki işçilik olmasının yanında fiyatlarında düşük olması üreticiyi kara kara düşündürüyor. Hatta bazı üreticiler vişneleri toplamamayı düşünüyor. Çünkü sadece toplamadaki işçilik toplanan ürünün yüzde 85 ’ini götürüyor.
Pazarlar ve çevresinde vişne fiyatları suluk 1 lira ve şokluk 1 lira 20 kuruştan satılıyor. Meyve Üreticisi olan Arif Çelik, “ İlçemizin en büyük geçim kaynağı olan vişnenin fiyatlarının düşük olması üretici olarak bizleri zor günler bekliyor. Gübre, mazot ve tarım ilaçlarına gelen yüksek zamlar dolayısıyla zaten zor günler yaşıyoruz. Artık meyve üreticilerini ya bankalara bağımlı kalacaklar veya işsizler sınıfına katılacaklar. 1 kilo vişne bir bardak çay fiyatına kadar düştü. Üreticilerin yüzde 90’ının Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifine borçlular. Eğer fiyatlar böyle giderse hiçbir üretici borçlarını ödeyemez. Ayrıca işçilik fiyatları da bunun üzerine eklenirse geriye bir şey kalmıyor. Hatta bazı üreticiler vişneleri toplamamayı düşünüyor. Çünkü sadece toplamadaki işçilik toplanan ürünün yüzde 857'ini götürüyor. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz” dediler
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com