Bir cezaevi skandalı daha!

Bir cezaevi skandalı daha!
Osmaniye Cezaevi’nde inceleme yapan komisyon üyeleri, görüştüğü tutuklu ve hükümlülerin, “Sadece biz değil, ziyaretçilerimiz, yakınlarımız çırılçıplak soyulup aranıyor” iddiası karşısında şoke oldu.

Komisyon robocop kıyafetli gardiyanları da ilk kez gördüklerini belirtti.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Cezaevi Alt Komisyonu, Pozantı Çocuk Cezaevi’ndeki, tecavüz ve kötü muamele iddialarına benzer iddiaların gündeme geldiği Osmaniye T Tipi Cezaevi’nde dün incelemelerde bulundu. Komisyon üyeleri, KCK/PKK tutukluları, Hizbullahçılar, kadın koğuşu, adli tutuklular ve çocuk koğuşunda kalanlarla ayrı ayrı bir araya geldi. Bütün tutuklu ve hükümlüler cezaevi yönetiminin “keyifi ve insanlık dışı davranışta bulundukları” şikayetinde bulundu.

Tutuklu ve hükümlüler, “Hadi bizi geçelim, ziyaretimize gelen yakınlarımız, akrabalarımız çırılçıplak soyularak aranıyor” dedi. CHP’li komisyon üyesi Malik Ecder Özdemir, daha önce Metris Cezaevi’nde yaptıkları incelemelerde, tutuklu ve hükümlülerden çıplak arandıkları şikayeti geldiğini anımsatarak, ancak ziyaretçi yakınlarının da çıplak aranması iddiasıyla ilk kez Osmaniye Cezaevi’nde karşılaştıklarını dile getirdi. Özdemir, Osmaniye Cezaevi’de “robocop” kıyafetli gardiyanlara ilk kez rastladıklarını kaydetti. Milliyet'in haberine göre; Komisyon üyesilerinin tespitleri ile tutuklu ve hükümlülerin şikayetleri özetle şöyle:

Ağız içleri bile
- Başta tutuklu ve hükümlüler olmak üzere mahkûm yakınlarına da çıplak arama yapılıyor. Cezaevi yönetimi, uygulamayı “güvenlik” gerekçesine dayandırarak, ‘jilet olabileceği düşüncesiyle’ ağız içlerine kadar ziyaretçilerin arandığı itirafında bulundu.
- 1-2 günlük sakalı uzayanların kesmemeleri halinde disiplin cezaları uygulanıyor. Yakınlarıyla, telefonla görüştürülmüyor.
- Sabah-akşam, tutuklular tek sıraya sokularak sayım yapılıyor. Tutuklu ve hükümlüler, ancak ‘esas duruşta’ konuşabilirken, duvar dibine bakarak yürütülüyor.
- Ziyaretçi ile görüşmeler 30 dakika-1 saat arası olmasına karşın cezaevi yönetimi, ziyaretçinin cezaevine giriş-çıkışta kaybettiği süreyi de görüşme süresinden sayıyor.
- Cezaevi yönetimi ilgili yönetmelikte olduğunu ifade etse de ilk kez gardiyanlardan robocop giysili bir ekip oluşturuldu. Bir olay olduğunda, bu ekip koğuşlara müdahale ediyor. Tutuklu ve hükümlüler, hem robocop giysili gardiyanlar hem de normal gardiyanlardan şiddet gördüklerini iddia ediyor.

10 gündür açlık grevindeler
- KCK tutukluları, gardiyanların şiddet uygulaması ve cezaevi yönetiminin keyfi uygulamaları nedeniyle 10 gündür açlık grevinde olduklarını belirtti.
- Bazı hükümlüler, anneleriyle zorunlu olarak cezaevinde kalan çocuklara, “hükümlü olmadıkları” için yemek verilmediğinden yakınarak, kendi yemeklerini çocuklarıyla paylaşmak zorunda kaldıklarını anlattı.
- Cezaevi yönetiminin uyguladığı baskıcı yöntemler nedeniyle, komisyon üyeleri, tutuklu ve hükümlülerin kendileriyle bile konuşmaktan çekindiği saptamasında bulundu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com