Bir de veteriner olacak!

Bir de veteriner olacak!
Veterinerin Facebook'a yüklediği fotoğraflar hayvanseverleri ayağa kaldırdı. Ceza alması için girişim başlatıldı.
Denizli'nin Çivril İlçesi'nin Kıralan Beldesi'nde veteriner hekim Sadık Kılıçaslan'ın, yolda ölü bulduğunu iddia ettiği nesli tükenmek üzere olan vaşağın, derisini yüzdükten sonra çektiği fotoğrafları sosyal paylaşım sitesi facebook'ta yayınlaması, hayvanseverlerin tepkisini çekti. Hayvanları Koruma Derneği, veterinerin cezalandırılması için girişim başlattı.
 
Denizli Hayvanları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Simge Ünal, veteriner hekimin yaptığının vahşet olduğunu öne sürerek şunları söyledi:
 
"Bir üyemizden gelen ihbarı değerlendirip, araştırma yaptık. Fotoğrafları görünce dehşete düştük. Bir veterinerin, nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan vaşağı otopsi yapar gibi parçalayıp, derisini yüzmesi akıl alacak gibi değil. Bu sırada çektiği fotoğrafları da vahşeti yaptığı yetmezmiş gibi sosyal paylaşım sitesine koymuş ve reklamını yapmış. Veterinerin, vaşağı ölü halde bulduysa bile, derisini yüzmek yerine Milli Parklar ve Yaban Hayatı Koruma Müdürlüğü'ne götürmesi gerekirdi. Ondan beklenen buydu. Vaşak türlerinin, tüm Avrupa'da koruma statüleri ve avlanmalarıyla ilgili yasal yaptırımlar artırılmış, avcılık tamamen yasaklanmıştır. Vaşaklar, ulusal düzeyde de Merkez Av Komisyonu tarafından koruma altındadır. Dernek olarak veterinerin cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız. Fotoğrafları delil olarak, Başbakanlık, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Hayvanları Koruma Federasyonu ve Veteriner Hekimler Odası'na gönderdik. Yetkili kurumların gerekeni yapmasını bekliyoruz. Ayrıca veterinerin yargılanması için Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız." 
 
Kılıçaslan'ın profilinde fotoğrafları gören bazı hayvanseverler de, sosyal paylaşım sitesinde yaptıkları yorumlarla veterinere tepki gösterdi.
 
'DERİSİNİ YÜZMEM ABES KAÇTI'
 
Veteriner Hekim Sadık Kılıçaslan ise vaşağı yolda ölü halde bulduğunu, bölgede böyle bir hayvanın bulunduğu kanıtlamak için fotoğrafları paylaştığını söyledi.

Kılıçaslan, vaşağın derisini yüzerken, fotoğraflayıp, sosyal paylaşım sitesine koymasının abes bulunduğunu belirterek şöyle dedi:
 
"Kızılcayer Mevkii'nde otomobilimle giderken, yol kenarında yatan vaşağı gördüm ve durdum. Kaza sonucu öldüğünü fark edince, yanıma aldım. Hatta kahvehaneye götürüp, ölüsünü köylülere gösterdim. Derisini yüzmem biraz abes kaçtı, ancak ölü bir hayvandı. Bulunduğumuz bölgede böyle hayvanların da olduğunu göstermek için fotoğrafları facebook'ta paylaştım. Sırtında kürkle gezen insanların bu yüzden bana tepki göstermesini anlamıyorum. Hayvanı ben öldürmedim. Vaşaklar yabani hayvanlar olduğu için, zaten canlı ya da yaralı halde kucağınıza almanız mümkün değil."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com