Bir faili meçhul daha mı?

Bir faili meçhul daha mı?
Diyarbakır’da düzenlenen BDP mitingine katılan üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Murat Elibol, önceki gece sırtından vurularak öldürüldü

Diyarbakır önceki akşam, genç bir üniversite öğrencisinin sokak ortasında vurulmasıyla sarsıldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon Yüksekokulu öğrencisi Murat Elibol (21) katıldığı BDP mitingi sonrası Bağlar İlçesi Lezgin Avcı Caddesi’nde ağır yaralı halde yerde yatarken bulundu. Hastaneye kaldırılan Murat Elibol, müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.
 
Faili meçhuller geri mi geliyor? Hükümet ısrarla bu dönemin sona erdiğinin altını çizse de Diyarbakır'daki cinayet kafaları karıştırdı. Taraf gazetesi haberi "Diyarbakır'da karanlık infaz" başlığıyla manşetten duyururken, saldırıyla ilgili tarafların görüşlerine yer verdi.

Sırtından aldığı tek kurşun ile vurulduğu belirlenen Elibol, aynı akşam doğum yer olan Çınar İlçesi’nde toprağa verildi. Van’daki depremden kurtulan ve Diyarbakır’daki ailesinin yanına gelen Elibol’un yakınları sessizliğe bürünürken, ilçede taziye çadırı kuruldu. Üniversite öğrencisi gencin öldürülmesi bazı haber sitelerine “Polis gösteriye müdahale etti. Üniversiteli genci öldürdü” anonslarıyla düştü.

Taraf’a konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, iddiaları kesin bir dille yalanlayarak, şunları söyledi: “Bu olayın polisle bir ilgisi yok. Bu ifade edilen yerde bir kere polis yok. Polis kurşunuyla olması mümkün değil. Mümkün değil dememin dayandığı bir takım gerekçeler var. Onları arkadaşlar aydınlatmaya çalışıyor. Ne olursa olsun biz bunu aydınlatma noktasındayız. Deliliyle en kısa zamanda ortaya koyacağız.”
 
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, üniversiteli gencin vücudundan 7.65 çapında bir kurşunun çıkarıldığını hatırlatarak, polisin böyle silah kullanmadığını belirtti.

OLAY AYDINLATILMALI

İHD Diyarbakır Şube Sekreteri M. Raci Bilici de, Elibol’un ölümüne ilişkin kendilerinin de net bir bilgiye sahip olmadıklarını söylerken, BDP Çınar İlçe Başkanı Abdulkadir Doğan “Bu, polis tarafından atılan kurşun da olabilir, provokatif bir olay da olabilir. Olay aydınlatılmalı” dedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, Elibol’un ölümünü twitter hesabından, şu sözlerle değerlendirdi: “Bir öğrenci deprem felaketinden sağ kurtuluyor, kentinde legal bir partinin mitingine katılıyor, vurularak öldürülüyor.”

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Üniversiteli genç Murat Elibol’un öldürülmesine ilişkin yanıt bekleyen bazı sorular:

» Üniversiteli gencin yaralı bulunduğu yerde korsan gösteri yapıldı mı? Bu gösteriye polis müdahale etti mi?

» Polis cesetten çıkan kurşunun 7.65 çapında olduğunu resmi olmayan şekilde duyurdu. Bu konuda detaylı otopsi raporu hazırlandı mı? Olayı aydınlatmaya yarayacak otopsi yapılmadan genç neden aynı akşam toprağa verildi?

» Olay yerinde MOBESE veya dükkânların güvenlik kamerası var mı? Varsa incelendi mi?

» Gözaltına alınan bir kişi var mı?

» Diyarbakır’da daha önce ölümle sonuçlanmayan olaylarda bile büyük tepki gösteren, cenazeleri sahiplenen BDP neden bu olayda sessiz kalmayı tercih etti?(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com