Bir garip şehit tartışması...

Bir garip şehit tartışması...
Kim şehit kim değil.. İşte son mesele...

Hava ve deniz kazalarında ölen askerler şehit sayılırken, karadaki kazalara 'şahadet' yok. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, askerlik hizmeti sırasında 'kaza sonucu' hayatını kaybeden askerlerin de şehit sayılması talebini, 'şehitlik yönergesi'ni gerekçe göstererek reddetti. Yönergede, askeri uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybeden askerler şehit sayılırken, kara aracı kazasında ölen askerler şehit sayılmıyor.

 
ŞAHADET BELGESİ BİLE ESİRGENİYOR
Askeri mahkemenin kararlarına dayanak gösterdiği Şehitlik Yönergesi, kimlerin şehit sayılayacağını düzenliyor. Mevcut şehitlik yönergesine göre, askeri uçak veya gemi kazasında hayatını kaybeden askerler şehit sayılırken, kara askeri aracının kazası sonucu hayatını kaybeden askerler şehit düşmüş kabul edilmiyor.
Aileler ise ayırımdan dolayı tepkili. Şehit Aileleri Federasyonu Avukat İsmail Kılıç, "Vazife malulü olarak hayatını kaybeden çocukların ailelerine tazminat ödenmediği gibi bir şahadet belgesi bile esirgenmektedir" dedi.
 
ÖRNEK KARARLAR
Askeri Yüksek İdare Mahkemesi gündemine gelen dava dosyaları ve verilen kararlar şöyle:
 
* Jandarma Er Tuncay Çakır
Kütahya İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli iken, 19 Şubat 2005'te Karakol Komutanı Özden Gülmez'in kardeşi sivil Tolga Gülmez'e silah eğitimi yaptırmakla görevlendirildi. Bu eğitim sırasında Tolga Gülmez'in silahından çıkan kurşun sonucu Tuncay Çakır hayatını kaybetti. Çakır ailesinin çocuklarının şehit sayılması talebi Milli Savunma Bakanlığı tarafından reddedildi.
 
'Hatıra' kurşunu
* Onbaşı Ali Arslan 14 Ağustos 2010 tarihinde Bitlis Tatvan'da askerlik hizmetini yapıyordu. Üs bölgesinde kurulan çadırda askerler ellerinde silahlarla hatıra fotoğrafı çektiriyorlardı. Fotoğraf çekimi sırasında Piyade Er İlker Kara'nın elindeki silah kazayla patlayınca Ali Arslan hayatını kaybetti. Arslan ailesi de çocuklarının şehit sayılması için Milli Savunma Bakanlığı'na başvurdu. Ancak başvuruları reddedildi.
 
Biri hapse diğeri mezara
* Piyade Er Kasım Cantemur, Van Başkale 6. Hudut Alayı Komutanlığı'nda görevliydi. Nöbet kulesinde bekleyen er İbrahim Keleş, Cantemur'a yönelik silahın kurma kolunu 'şaka' amacıyla çekip bırakırken silahı ateş aldı. Er İbrahim Kasım Cantemur hayatını kaybetti. Keleş hakkında, 'silah ve cephanesinde tedbirsizlik ve dikkatsizlik neticesinde ölüme sebebiyet'ten dava açıldı. Yargılama sonucunda Keleş'e 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Cantemur ailesinin çocuklarının şehit sayılması için idareye yaptıkları başvuru da sonuçsuz kaldı.
 
Bir aileye daha ret
* Muğla Datça'da Taşınabilir Hava Radar Mevzi Komutanlığı'nda görevli Ömür Canca, er Ahmet Korkmaz tarafından silahla ateş edilmesi sonucu öldü. Canca ailesinin çocuklarının şehit sayılması talebi reddedildi.
 
'Şehitlik Yönergesi'ne uygun ölmediler'
Oğullarını askerde kaza sonucu kaybeden aileler, çocukların şehit sayılması talebinin, İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından reddedilmesi üzerine Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Askeri mahkeme de ailelerin talebini Şehitlik Yönergesi'ni gerekçe göstererek reddetti. Mahkeme kararında söz konusu askerlerin yönergeye uygun ölmedikleri belirtildi.
 
Uçak, helikopter, gemi ve denizaltı
'Şehitlik Yönetmeliği', 'şehit'lik durumlarını sıralıyor. Yönetmelik "Vazifeli olarak askeri uçak ve askeri maksatla kullanılan uçak, helikopter, gemi ve denizaltının herhangi bir sebep ve etki ile düşmesi, batması, infilak etmesi sonucu ölenler (disiplinsizlik ve ihmal hariç)" için şehit derken askeri kara araçlarıyla kazalarda ölüm kapsam dışı.(SYE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com