Bir 'İngiliz Çelebi'nin Anadolu Hatıraları

Bir 'İngiliz Çelebi'nin Anadolu Hatıraları
İki ingiliz yazar; Prof. Gerald Maclean ve Prof. Donna Landry. 2009'un Eylül ayında, Evliya Çelebi'nin izinde ve at üstünde Anadolu'yu gezdiler.

Yarın başlayacak olan Evliya Çelebi sempozyumunda seyahat anılarını anlatacak olan Maclean, StaR'a konuştu.

EVLİYA Çelebi'nin “Seyahat ya Resulallah” diyerek yollara düşmesi ve uçsuz bucaksız Osmanlı coğrafyasında gezip gördüğü yerleri Seyahatnamesinde uzun uzun anlatmasının üstünden neredeyse 400 yıl geçmiş. Bu topraklarda yetişmiş, bilinen en önemli Seyyah Evliya Çelebi. Büyüklüğü ve önemi ise seyahat aşkının yanı sıra, gittiği şehirlerden öylece geçmeyip ayrıntısıyla yazmış olması. Anadolu'da bir söz vardır, 'yediğin içtiğin senin olsun, bize gördüklerini anlat' derler. Seyyah da bize gezdiği yerleri en ince teferruatıyla anlatıyor. İnsanları, yaşayışlarını, dinlerini, dillerini, adetlerini, eserlerini, iklimleri ve pek çok şeyi... Seyyah, araştırmacı, tarihçi, hatta antropolog Evliya Çelebi... Ünü sınırlarımızı o kadar aştı ki, çoğumuz sadece adını bilirken, dünya onun hayatını okuyor, izinden gidiyor...

Evliya Çelebi'nin izinde...

2011'in Evliya Çelebi yılı ilan edilmesinin ardından tüm yurtta çeşitli etkinlikler yapılırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü de Seyyah'ın hayatının ve gezilerinin konuşulacağı bir sempozyum düzenliyor. 25-26 Mart'ta Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek sempozyuma İngiltere'den iki akademisyen konuk olarak katılıyor. Prof. Gerald Maclean ve Prof. Donna Landry sempozyumda, 'Evliya Çelebi'nin izinde at sırtında Anadolu'da yaptıkları yolculuğu' anlatacaklar.

İngiliz akademisyen Gerald Maclean önderliğinde bir grup araştırmacı ve gazeteci, 2009 Eylül ayında, at sırtında Evliya Çelebi'nin izini takip ederek Yalova'dan başlayarak Kütahya'ya kadar gitmişlerdi. Seyahatname'de anlatılan köylerden, kasabalardan geçerek yaptıkları 42 günlük yolculuk boyunca kültürün izlerini araştıran Exeter Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Maclean ile gezi tecrübesini konuştuk.

Bu seyahate nasıl karar verdiniz?

Seyahatname'nin ışığında, Evliya Çelebi'nin ayak izlerinden Anadolu'yu gezme fikri 1996'da eşim Donna Landry ile tatil için Kapadokya'ya gelişimizle doğdu. Atla çevreyi gezerken, “Neden atla Türkiye turu yapmıyoruz” dedik. Bu turu Amerika'da yapamazsınız, çünkü insanlar saldırgan, biri sizi vurabilir. İngiltere'de de her yer özel arazi, giremezsiniz.

Türkiye'de kırsal kesim buna müsait. Göz alabildiğince uzanan kırsal alanlar ve manzara eşsizdi, her tarafta atlar için su mevcuttu ve halk son derece misafirperver ve cömertti.

Gezi esnasında farkettik ki aslında Evliya Çelebi'nin hikâyeleri ve hatıraları hala pek çok köyde bölgesel hikâye ve geleneklerde canlı bir şekilde yaşamaya devam ediyormuş.

Bu seyahatte neler öğrendiniz?

Atla haftalarca seyahat ederek ve açık alanda kamp yaparak görmek istediğim şey Evliya Çelebi'nin yazdığı dünyadan bugüne nelerin kaldığını keşfetmekti. Tabi maksat sadece onun anlattığı -bugün pek çoğunun adı değişmiş bile olsa- köy, kasaba ve anıtları görmek değil aynı zamanda seyahatin fiziksel şartlarını da at sırtında yaparak anlayabilmekti. 400 yılda değişen onca şeye rağmen Türkiye'nin batısındaki köyleri bu şekilde gezmek neyin ne kadar kaldığını görmek açısından çok faydalı oldu.

Perihan Altınsoy / STAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com